Reklamy

 

 

                

 

 

Kultura

Marsz Zdrowia "Kocham Cię Życie"

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, a dokładnie "Miesiącem Świadomości Raka Piersi". Idea to zrodziła się w połowie lat osiemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych, a z czasem pomysł ten rozprzestrzenił się na cały świat. Do Polski dotarł zaledwie parę lat później (na początku lat 90) i dość szybko się przyjął. Z pewnością pomogła w tym Różowa Wstążeczka, która stała się symbolem tej świadomości.

Dlatego też jak co roku Elbląskie Amazonki organizują XVII Marsz Zdrowia "Kocham Cię Zycie". Tegoroczny odbędzie się 13 października. Spotykamy się o godz.12.00 przy Urzędzie Miasta. Po krótkich powitaniach przejdziemy ulicami: Łączności, gen. Grota-Roweckiego, 12 Lutego, Hetmańską, Giermków, Wigilijną, Stary Rynek. Zakończenie przemarszu przed Ratuszem Staromiejskim. Do Ratusza Staromiejskiego zapraszamy na badania profilaktyczne oraz poczęstunek przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Gospodarczych. Ogłosiliśmy również konkurs dla szkół na 'Najlepsze Hasło Promujące Zdrowie', które będzie niesione w czasie Marszu. Hasła będą sfotografowane i umieszczone na stronie www.info.elblag.pl a najlepsze zostanie wybrane poprzez głosowanie przez mieszkańców Elbląga. Przewidujemy nagrody rzeczowe, a najlepsze hasła otrzymają Statuetki - "Jabłuszko Zdrowia" i "Drzewko Zdrowia". Celem Marszu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa, jak ważna jest profilaktyka zdrowia, a w szczególności profilaktyka raka piersi.

Rak piersi jest ciągle w Polsce tematem tabu - wciąż w kobietach jest lęk, strach, nie pozwala kobietom myśleć racjonalnie. Uciekają przed problemem - lepiej się nie badać, to nie będzie problemu, nie będzie ciężkiej choroby, którą trzeba pokonywać i która wyłącza nas z życia zawodowego, społecznego i może rodzinnego, niszczy naszą kobiecość. Jak należy przemawiać do kobiet. Jak nakłonić je do zainteresowania się swoim zdrowiem? Teorii jest dużo, ale nie ma przepisu na ten problem. Nawet Amazonki nie wiedzą jak to się odbyło z podjęciem decyzji. Ale jest jedna prawda. Zdrowie gwarantuje nam dobre, szczęśliwe, życie, wspaniałą rodzinę, miłość, spełnienie się na wszystkich szczeblach życia społecznego.
Dlatego też  apel do społeczeństwa, a w szczególności do kobiet - badajmy się bo wczesne wykrycie choroby daje nam szansę na wyleczenie. Jesteśmy nadzieją dla kobiet i udowadniamy, że warto walczyć o swoje życie i zdrowie.
W marszu uczestniczą przedstawiciele samorządu, służba zdrowia, organizacje społeczne, młodzież i społeczeństwo Elbląga oraz przedstawiciele z Olsztyna, Ostródy, Iławy i inne organizacje zaprzyjaźnione.

Patronat Honorowy nad Marszem Zdrowia objęli:
Prezydent Elbląga Witold Wróblewski
Starosta Elbląski Maciej Romanowski
Patronat medialny portal internetowy info.elblag.pl

 

Prezes 

                                                                                                               Elżbieta Zimińska

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem