Wojciech Zawadzki (duchowny)


Wojciech Bogdan Zawadzki, urodzony 18 marca 1964 roku w Elblągu, jest uznawanym polskim duchownym katolickim, należącym do diecezji elbląskiej. Jego wieloletnia kariera akademicka obejmuje m.in. rolę profesora nauk humanistycznych, a także wykłady na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Co więcej, Wojciech Zawadzki jest także aktywnym teologiem oraz archiwistą, co podkreśla jego wszechstronność i zaangażowanie w życie kościelne oraz akademickie.

Ważnym aspektem jego pracy jest także związanie z Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu, gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z przyszłymi duchownymi.

Życiorys

Wojciech Zawadzki urodził się w Elblągu, w rodzinie Henryka i Zofii z domu Mech. W roku 1983 zdał maturę w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu, co otworzyło mu drogę do dalszej edukacji. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął naukę w seminarium duchownym „Hosianum” z siedzibą w Olsztynie. Po zakończeniu swojego kształcenia, 10 czerwca 1989 roku, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa warmińskiego Edmunda Piszcza.

W 1995 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk teologicznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jego praca nosiła tytuł „Kształtowanie się nauki i praktyk pokutnych w starożytności chrześcijańskiej w świetle pism Bernharda Poschmanna”, gdzie promotorem był ks. prof. dr hab. Jerzy Misiurek. Z kolei w dniu 28 lipca 2015 roku, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych. Obecnie, od roku 2016, jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Wojciech Zawadzki od 1998 roku pełni funkcję dyrektora Archiwum Diecezji Elbląskiej oraz wykładowcy w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Elbląskiej, gdzie uczy od 1995. W latach 1998–2004 był także wykładowcą w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie. Dodatkowo, w okresie 1995-1999 prowadził zajęcia w Pomezańskim Kolegium Teologii, które zmieniło nazwę na Pomezański Instytut Teologii i było afiliowane do warszawskiej ATK.

W 2020 roku objął stanowisko dyrektora Instytutu Historii Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zawadzki jest również organizatorem wielu konferencji naukowych oraz autorem licznych publikacji dotyczących nowożytnych dziejów Pomorza oraz Warmii i Mazur. Jego zainteresowania badawcze obejmują między innymi historię nowożytną i XIX-wieczną, dzieje Prus w XVI–XIX wieku, pruską prezbiterologię, monasteriologię i prozopografię. Ponadto, jest członkiem wielu towarzystw naukowych, w tym Towarzystwa Naukowego KUL, Instytutu Kaszubskiego oraz Warmińskiego Towarzystwa Historycznego (Historischer Verein für Ermland).

Publikacje (wybrane książki monograficzne i redagowane)

W dorobku Wojciecha Zawadzkiego znajduje się wiele ważnych publikacji, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju wiedzy na temat regionu oraz historii Kościoła katolickiego w Polsce. Oto niektóre z jego wybranych prac:

  • Bernard Poschmann – warmiński badacz wczesnochrześcijańskiej pokuty, Olsztyn 1998,
  • Duchowieństwo katolickie z terenu obecnej diecezji elbląskiej w latach 1821-1945, Olsztyn 2000,
  • Duchowieństwo katolickie oficjalatu pomezańskiego w latach 1525-1821, Elbląg 2009, tom I. Studium prozopograficzne; tom II. Słownik,
  • Zakony w Pomezanii w XVII-XIX wieku, Olsztyn-Elbląg 2013,
  • Dzieje Niedźwiedzicy na Żuławach Wielkich do 1945 roku, Elbląg 2014,
  • Dzieje klasztoru bernardyńskiego w Kadynach, Elbląg 2015,
  • Kapituła Katedralna Elbląska. Statut – Historia – Kanonicy, opr. W. Zawadzki, Elbląg 2016,
  • Życie lokalnych społeczności w Prusach Królewskich wpisane w księgi metrykalne, red. W. Zawadzki, Elbląg 2016,
  • Beata Dorothea Montoviensis, Prusiae Patrona. 40 rocznica zatwierdzenia kultu bł. Doroty z Mątów Wielkich, red. W. Zawadzki, Kwidzyn 2017,
  • Dysydenci czy decydenci? Protestanci w obu częściach Prus i Koronie w XVI-XVIII wieku, red. W. Zawadzki, Elbląg 2018,
  • Polacy w Prusach Wschodnich i Zachodnich w latach 1918-1920, red. W. Zawadzki, Pelplin 2019,
  • Kobiety w Prusach Królewskich, red. W. Zawadzki, Pelplin 2020,
  • Żuławy Malborskie i Elbląskie 1772-1945. Perspektywa społeczno-religijna, Pelplin 2021.

Każda z tych prac jest dowodem na głębokie zainteresowanie autora historią Kościoła oraz codziennym życiem ludzi w różnych okresach. Publikacje Zawadzkiego są cenionym źródłem informacji, które przyciągają uwagę prasoznawców, historyków oraz wszystkich zainteresowanych dziejami regionu.

Przypisy

  1. Ćwierćwiecze Kapituły Katedralnej Elbląskiej na tle dziejów kapituł w regionie. Wojciech Zawadzki, Studia Elbląskie XIX (2018 r.)
  2. a b Kapituła Katedralna Elbląska. Statut – Historia – Kanonicy, opr. W. Zawadzki, Elbląg 2016 r.
  3. Kultura, Żuławy Malborskie 1772-1945
  4. Studia Warmińskie. XXVIII (1991 r.)

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Paweł Naumowicz | Franz Fleischer | Bogdan Kacmajor | Krzysztof Bieliński | Henryk Sorbom | Piotr Andrukiewicz

Oceń: Wojciech Zawadzki (duchowny)

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:12