Bezpodstawne wezwania na numer alarmowy 112 są poważnym wykroczeniem, które zostało ostatnio podkreślone przez policję w regionie Warmii i Mazur. W 2024 roku na tym obszarze zarejestrowano 614 przypadków naruszenia odpowiednich przepisów, co kończyło się zarówno mandatami, jak i skierowaniem wniosków do sądu. Ważne jest, aby mieszkańcy Elbląga zdawali sobie sprawę z konsekwencji niewłaściwego używania numeru alarmowego, które może skutkować karą finansową oraz nieprzyjemnościami ze strony służb porządkowych.
W niedawnym przypadku, interwencja policji miała miejsce w Mrągowie, gdzie 69-letnia kobieta wezwała służby tylko po to, aby ukarać znajomego, z którym piła alkohol. Policjanci, którzy przybyli na miejsce, szybko ustalili, że w zgłoszeniu nie było podstaw do interwencji, a kobieta okazała się nietrzeźwa. Ostatecznie nałożono na nią mandat w wysokości 500 zł za bezpodstawne wezwanie.
Podobna sytuacja miała miejsce w Szczytnie, gdzie zgłoszenie dotyczące przemocy okazało się także fałszywe. Kobieta, która zadzwoniła, chciała w rzeczywistości zemścić się na bracie. Policjanci po przybyciu na miejsce odkryli, że nie było żadnych obrażeń ani realnego zagrożenia. W tym przypadku odpowiedzialność za bezpodstawne wezwanie spadła na siostrę, która również otrzymała mandat. Takie działania tylko zwiększają ryzyko, że prawdziwe sytuacje kryzysowe nie otrzymają potrzebnej pomocy na czas.
Przypominamy wszystkim mieszkańcom Elbląga o odpowiedzialności związanej z używaniem numeru alarmowego. Dzwonienie pod 112 powinno mieć miejsce tylko w sytuacjach rzeczywiście zagrażających życiu lub zdrowiu. Bezpodstawne wezwania narażają na niebezpieczeństwo osoby, które faktycznie potrzebują pomocy w danym momencie.
Źródło: Policja Elbląg
Oceń: Kary za bezpodstawne wezwania służb ratunkowych w Elblągu
Zobacz Także