Start kampanii „Nie okradaj się ze zdrowia. Fałszywe leki to prawdziwe zagrożenie”


Rozpoczęła się kampania społeczna, mająca na celu podniesienie świadomości na temat niebezpieczeństw związanych z zakupem leków z nieznanych źródeł. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na rosnący problem fałszywych leków, które zagrażają zdrowiu i życiu wielu osób. Na całym świecie, w wyniku działania tego procederu, umiera rocznie około milion ludzi, co podkreśla potrzeba edukacji w tym obszarze. Kampania współorganizowana jest przez szereg istotnych instytucji, które zwracają uwagę na ryzyko związane z zakupem lekarstw w Internecie.

Partnerzy kampanii, w tym Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Farmaceutyczny, podkreślają, że leki na receptę należy nabywać wyłącznie w aptekach stacjonarnych, a wszelkie inne źródła są nielegalne. Leki dostępne bez recepty można znaleźć w zarejestrowanych aptekach internetowych, ale także w niektórych stacjach benzynowych i sklepach. Statystyki pokazują, że blisko 50% leków dostępnych w Internecie to fałszywki, a w przypadku leków na receptę liczba ta wynosi ponad 90%. Najczęściej dotyczą one preparatów takich jak leki przeciwcukrzycowe, anaboliczne czy przeciwnowotworowe.

Akcja jest nie tylko kampanią informacyjną, ale także oznacza zwiększenie działań wymierzonych w nielegalny handel środkami farmaceutycznymi. Policja, współpracując z innymi instytucjami, prowadzi regularne kontrole i operacje, które mają na celu zamykanie nielegalnych źródeł sprzedaży. W trakcie operacji rozpoznawane są miejsca nielegalnej produkcji, jak również monitorowane są strony internetowe, gdzie sfałszowane produkty są wprowadzane do obrotu. Ważne jest, aby społeczeństwo zgłaszało podejrzane strony internetowe organom odpowiedzialnym za ochronę zdrowia i bezpieczeństwo publiczne, co może przyczynić się do ograniczenia tego niebezpiecznego procederu.

Źródło: Policja Elbląg


Oceń: Start kampanii „Nie okradaj się ze zdrowia. Fałszywe leki to prawdziwe zagrożenie”

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:14


Zobacz Także