Radosław Giętkowski, który urodził się w 1978 roku w Elblągu, jest uznawanym polskim prawnikiem. Uzyskał on stopień doktora habilitowanego nauk prawnych oraz tytuł profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Gdańskim.
Specjalizuje się on w obszarze prawa karnego oraz prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa dyscyplinarnego. Jego doświadczenie oraz wiedza w tej dziedzinie czynią go istotnym autorytetem w środowisku prawniczym.
Życiorys
Radosław Giętkowski to znacząca postać w dziedzinie prawa, którego kariera akademicka i zawodowa jest imponującym przykładem zaangażowania w rozwój nauki i edukacji. W 2002 roku ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie jego praca magisterska nosiła tytuł „Karnoprawny obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem”. Kolejne kroki ku naukowej karierze stawiał w tej samej instytucji, gdzie w 2005 roku, pod kierunkiem Jarosława Warylewskiego, obronił pracę doktorską pt. „Kara ograniczenia wolności w polskim prawie karnym”. Dzięki tej rozprawie uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa.
Jego osiągnięcia nie kończą się na doktoracie. W 2014 roku uzyskał habilitację, po prezentacji dorobku naukowego oraz rozprawy zatytułowanej „Odpowiedzialność dyscyplinarna w prawie polskim”. Niebawem, w 2005 roku, został adiunktem w Katedrze Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Gdańskiego, a po uzyskaniu habilitacji objął tytuł profesora nadzwyczajnego.
W latach 2015–2018 pełnił funkcję rzecznika dyscyplinarnego i był członkiem Konwentu Rzeczników przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego zaangażowanie oraz efektywną działalność wyróżniono w 2017 roku nagrodą ministra w II stopniu. Z upływem czasu, w 2019 roku, Radosław Giętkowski został powołany na kolejną kadencję, kontynuując swoją rolę rzecznika dyscyplinarnego.
Obecnie, od stycznia 2021 roku, jest wiceprzewodniczącym Komisji Dyscyplinarnej ds. nauczycieli akademickich przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie przysługuje mu mandat na kadencję 2021–2024, co świadczy o jego dalszym znaczeniu w polskiej nauce i edukacji.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Bogumił Brzeziński (prawnik) | Carl Johann Christian Zimmermann | Achacy FreundtOceń: Radosław Giętkowski