Ryszard Kalinowski, urodzony 21 grudnia 1952 roku w Elblągu, to postać znana w kręgach polskiego ruchu społecznego i gospodarczego. Jako kluczowy działacz NSZZ Solidarność, jego rola w tym stowarzyszeniu przyczyniła się do istotnych zmian w Polsce w czasach transformacji ustrojowej.
Oprócz aktywności w Solidarności, Kalinowski jest również uznawanym przedsiębiorcą, co świadczy o jego wszechstronnych umiejętnościach i zaangażowaniu w rozwój gospodarczy kraju.
Życiorys
Ryszard Kalinowski to postać, której działalność zasługuje na szczególną uwagę. W 1980 roku związał się z Elbląskim Przedsiębiorstwem Budownictwa Przemysłowego, w którym rozpoczął swoją aktywność zawodową. W sierpniu tego samego roku był aktywnym uczestnikiem strajku solidarnościowego, co aktualizuje jego rolę w historycznych wydarzeniach tamtych czasów.
Od 18 sierpnia 1980 roku Kalinowski pełnił funkcję członka, a od 21 sierpnia przewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Elblągu, a także został delegatem do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku. 1 września tego samego roku objął stanowisko przewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „Solidarności” w Elblągu.
Kalinowski stał się również członkiem Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ „Solidarność”, w której aktywnie uczestniczył od momentu jej powstania 17 września 1980. W krótkim czasie awansował na wiceprzewodniczącego, a od lutego 1981 zasiadał w prezydium KKP, gdzie odpowiadał za kontakty zagraniczne. Jego zaangażowanie w działalność międzynarodową „Solidarności” zaowocowało uczestnictwem w wielu zagranicznych delegacjach.
Choć w czerwcu 1981 roku zrezygnował z kandydowania do Zarządu Regionu Elbląskiego „Solidarności”, był delegatem na I Zjazd Krajowy „Solidarności”, jednak nie wszedł do nowo wybranej Komisji Krajowej.
W czasie stanu wojennego, 13 grudnia 1981 roku, Ryszard Kalinowski został internowany w ośrodku odosobnienia w Iławie, skąd został zwolniony w kwietniu 1982. Po zwolnieniu z pracy nałożono na niego zakaz wykonywania zawodu w sektorze publicznym, co nie przeszkodziło mu w organizowaniu kolportażu prasy podziemnej. Zdecydowana większość jego działalności była związana z opozycją, przez co był obiektem inwigilacji, a także wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez Służbę Bezpieczeństwa.
W grudniu 1984 roku podjął decyzję o emigracji do Norwegii, gdzie zajął się organizowaniem pomocy dla osób represjonowanych w Polsce. Od 1992 roku jest współwłaścicielem R.T.K Sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu.
Ryszard Kalinowski w 1985 roku został członkiem, a w 2006 przewodniczącym Towarzystwa Polsko-Norweskiego w Stavanger, które w tym czasie organizowało pomoc charytatywną dla Polski, w tym dla Fundacji „Budzik”, Hospicjum w Elblągu, Szkoły Muzycznej w Elblągu oraz dla osób chorych i potrzebujących wsparcia.
W 2016 roku za swoje działania na rzecz Elbląga został wyróżniony przez prezydenta miasta. Z kolei w 2011 roku otrzymał tytuł Wybitnego Polaka przyznany przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego. W tym samym roku władze miasta Stavanger powołały go na Przewodniczącego Wydziału do Spraw Imigracji, co waszmi zasługom i zaangażowaniu w działania lokalnej społeczności.
Przypisy
- Innvandrerrådet. stavanger.kommune.no. [dostęp 29.09.2014 r.]
- Wybitny Polak. terazpolska.pl. [dostęp 29.09.2014 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":
Friedrich Waldemar Sieg | Georg Baum | Ferdinand Schichau | Wojciech BalczunOceń: Ryszard Kalinowski