Elbląg (rzeka)


Rzeka Elbląg (niem. Elbing) to wyjątkowy akwen wodny znajdujący się na Żuławach Wiślanych, o długości niespełna 14,5 km. Jej źródła wypływają z malowniczego jeziora Druzno, a spokojnie wpadają do Zalewu Wiślanego. Elbląg jest rzeką całkowicie żeglowną, a do tego traktowaną jako morskie wody śródlądowe przez cały swój bieg.

Dzięki rozwiniętemu systemowi kanałów, rzeka Elbląg łączy się z innymi akwenami. Możliwe jest połączenie z Nogatem przez Kanał Jagielloński, a także z jeziorami pojezierza Iławskiego dzięki Kanałowi Elbląskiemu. Rzeka odgrywa kluczową rolę w żeglugowym systemie transportowym, co znacznie ułatwia komunikację w tym regionie. Poprzez Kanał Jagielloński i Nogat następuje z kolei połączenie z Wisłą, a Kanał Elbląski łączy Elbląg z Iławą oraz Ostródą.

W samym mieście Elbląg znajduje się port morski, który pełni istotną funkcję w obsłudze transportu wodnego. Rzeka, zwłaszcza w okresach suszy, pełni również funkcję nawadniającą dla obszarów rolniczych na Żuławach Elbląskich, dzięki zastosowaniu systemu melioracyjnego.

Warto również zwrócić uwagę na zjawiska hydrologiczne zachodzące na rzece Elbląg. W wyniku wahań poziomu wody w Zalewie Wiślanym, spowodowanych silnymi wiatrami północnymi oraz północno-wschodnimi, może dochodzić do odwrócenia kierunku spływu wód tej rzeki, co skutkuje spiętrzeniem i wzrostem poziomu wody w jeziorze Druzno. Znaczna część dorzecza tej rzeki znajduje się na terenach depresyjnych, w tym większość z nich stanowi niestety obszary narażone na powodzie.

Na terenie rzeki można spotkać wiele rezerwatów przyrody, takich jak Rezerwat przyrody Jezioro Drużno, Rezerwat przyrody Zatoka Elbląska czy Rezerwat przyrody Dęby w Krukach Pasłęckich. Ponadto w obszarze zlewni rzeki Elbląg znajduje się Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej.

Rzeka Elbląg przyjmuje wiele dopływów, w tym:

  • Babica – struga,
  • Dunówka – struga,
  • Fiszewka – rzeka,
  • Kumiela – struga,
  • Kanał Miejski – kanał, w mieście Elbląg,
  • Tina – rzeka.

Przypisy

  1. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej | iMap GISPartner [online], geoportal.kzgw.gov.pl [dostęp 23.11.2017 r.]
  2. Tina na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy. [dostęp 23.09.2017 r.]
  3. Hydronimy cz. 1, s. 2.
  4. Hydronimy cz. 1, s. 59.
  5. Hydronimy cz. 1, s. 65.
  6. Hydronimy cz. 1, s. 133.
  7. Hydronimy cz. 1, s. 163.
  8. Hydronimy cz. 1, s. 296.
  9. Program Ochrony Środowiska dla Gminy Elbląg na lata 2006 - 2011, s. 28. [dostęp 18.09.2012 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Architektura wodna":

Kumiela | Wyspa Spichrzów (Elbląg)

Oceń: Elbląg (rzeka)

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:16