Rzeka Elbląg (niem. Elbing) to wyjątkowy akwen wodny znajdujący się na Żuławach Wiślanych, o długości niespełna 14,5 km. Jej źródła wypływają z malowniczego jeziora Druzno, a spokojnie wpadają do Zalewu Wiślanego. Elbląg jest rzeką całkowicie żeglowną, a do tego traktowaną jako morskie wody śródlądowe przez cały swój bieg.
Dzięki rozwiniętemu systemowi kanałów, rzeka Elbląg łączy się z innymi akwenami. Możliwe jest połączenie z Nogatem przez Kanał Jagielloński, a także z jeziorami pojezierza Iławskiego dzięki Kanałowi Elbląskiemu. Rzeka odgrywa kluczową rolę w żeglugowym systemie transportowym, co znacznie ułatwia komunikację w tym regionie. Poprzez Kanał Jagielloński i Nogat następuje z kolei połączenie z Wisłą, a Kanał Elbląski łączy Elbląg z Iławą oraz Ostródą.
W samym mieście Elbląg znajduje się port morski, który pełni istotną funkcję w obsłudze transportu wodnego. Rzeka, zwłaszcza w okresach suszy, pełni również funkcję nawadniającą dla obszarów rolniczych na Żuławach Elbląskich, dzięki zastosowaniu systemu melioracyjnego.
Warto również zwrócić uwagę na zjawiska hydrologiczne zachodzące na rzece Elbląg. W wyniku wahań poziomu wody w Zalewie Wiślanym, spowodowanych silnymi wiatrami północnymi oraz północno-wschodnimi, może dochodzić do odwrócenia kierunku spływu wód tej rzeki, co skutkuje spiętrzeniem i wzrostem poziomu wody w jeziorze Druzno. Znaczna część dorzecza tej rzeki znajduje się na terenach depresyjnych, w tym większość z nich stanowi niestety obszary narażone na powodzie.
Na terenie rzeki można spotkać wiele rezerwatów przyrody, takich jak Rezerwat przyrody Jezioro Drużno, Rezerwat przyrody Zatoka Elbląska czy Rezerwat przyrody Dęby w Krukach Pasłęckich. Ponadto w obszarze zlewni rzeki Elbląg znajduje się Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej.
Rzeka Elbląg przyjmuje wiele dopływów, w tym:
- Babica – struga,
- Dunówka – struga,
- Fiszewka – rzeka,
- Kumiela – struga,
- Kanał Miejski – kanał, w mieście Elbląg,
- Tina – rzeka.
Przypisy
- Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej | iMap GISPartner [online], geoportal.kzgw.gov.pl [dostęp 23.11.2017 r.]
- Tina na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy. [dostęp 23.09.2017 r.]
- Hydronimy cz. 1, s. 2.
- Hydronimy cz. 1, s. 59.
- Hydronimy cz. 1, s. 65.
- Hydronimy cz. 1, s. 133.
- Hydronimy cz. 1, s. 163.
- Hydronimy cz. 1, s. 296.
- Program Ochrony Środowiska dla Gminy Elbląg na lata 2006 - 2011, s. 28. [dostęp 18.09.2012 r.]
Oceń: Elbląg (rzeka)