Krzysztof Teryfter, urodzony 6 kwietnia 1958 roku, to szanowany oficer polskiej Marynarki Wojennej, który osiągnął stopień kontradmirała i obecnie jest w stanie spoczynku. Posiada tytuł magistra inżyniera w specjalności nawigacja, a także kwalifikacje morskiego dyplomowanego oficera pokładowego.
Jego kariera w Marynarce Wojennej rozpoczęła się w 1977 roku, kiedy to wstąpił do służby. W trakcie swojego zawodowego życia pełnił różnorodne funkcje, w tym od 2014 do 2018 roku zajmował stanowisko zastępcy dowódcy Centrum Operacji Morskich.
Wykształcenie
Urodziny Krzysztofa Teryftera miały miejsce 6 kwietnia 1958 roku w Elblągu, gdzie zakończył swoją edukację na poziomie średnim. Po ukończeniu szkoły średniej, w latach 1977–1982, podjął studia na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. W 1981 roku, z powodzeniem ukończył kurs, co pozwoliło mu na uzyskanie promocji oficerskiej, natomiast już rok później, w 1982, zdobył tytuł zawodowy magistra inżyniera nawigatora.
Warto również zauważyć, że Krzysztof Teryfter jest absolwentem Podyplomowych Studiów na Politechnice Szczecińskiej, które ukończył w 1998 roku. Dodatkowo, w 2004 roku wziął udział w Podyplomowych Studiach Operacyjno-Strategicznych w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, a w 2008 roku zakończył Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w tej samej uczelni.
Służba wojskowa
Krzysztof Teryfter rozpoczął swoją służbę wojskową w 1982 roku w 12. Dywizjonie Trałowców w Świnoujściu, gdzie pełnił obowiązki dowódcy działu okrętowego odpowiedzialnego za broń podwodną, a później nawigacyjnego na jednostce ORP „Mors”. W okresie od 1985 do 1989 roku był zastępcą dowódcy okrętu ORP „Bóbr”, by w 1989 roku awansować na jego dowódcę.
W latach 1990 i następnych kontynuował swoją karierę w ramach Dowództwa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, zdobywając kolejne awanse i zaufanie przełożonych. W 2002 roku objął stanowisko szefa Wydziału Operacyjnego. Dwa lata później, w 2004 roku, został szefem Sztabu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a w 2007 roku pełnił funkcję zastępcy dowódcy flotylli.
W 2008 roku ukończył Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej. Po ich zakończeniu został skierowany do służby w Dowództwie Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie objął stanowisko zastępcy szefa Sztabu Marynarki Wojennej. 3 maja 2009 roku awansował na stopień kontradmirała, a w latach 2009–2014 dowodził 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
17 lutego 2014 roku, na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej, został wyznaczony na zastępcę dowódcy w Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego w Gdyni. Z dniem 6 kwietnia 2018 roku przeszedł w stan spoczynku, kończąc swoją zawodową służbę wojskową.
W trakcie swojej kariery Krzysztof Teryfter awansował na stopnie oficerskie:
- podporucznika marynarki – 1981,
- porucznika marynarki – 1985,
- kapitana marynarki – 1989,
- komandora podporucznika – 1994,
- komandora porucznika – 1999,
- komandora – 2004,
- kontradmirała – 2009.
Odznaczenia
Krzysztof Teryfter otrzymał szereg wyjątkowych odznaczeń, które potwierdzają jego wkład w służbę dla ojczyzny i społeczeństwa. Lista wyróżnień obejmuje:
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Morski Krzyż Zasługi,
- Złoty Medal „Za Długoletnią Służbę”,
- Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- Krzyż „Pro Mari Nostro”,
- Medal „W służbie Bogu i Ojczyźnie”,
- Medal XXX-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego,
- Krzyż „Za Zasługi dla Związku Inwalidów Wojennych RP”,
- Srebrna Odznaka „Za zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”,
- Odznaka „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”.
Każde z tych odznaczeń jest dowodem jego oddania i poświęcenia w służbie publicznej.
Życie prywatne
Krzysztof Teryfter prowadzi życie rodzinne, w którym żonaty jest i ma dwoje dzieci: syna oraz córkę. Oprócz życia rodzinnego, pasjonuje się różnorodnymi aktywnościami na świeżym powietrzu, w tym turystyką górską oraz wędkarstwem.
Przypisy
- M.P. z 2012 r. poz. 283.
- Uroczystości z okazji 218. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego [online], bbn.gov.pl [dostęp 24.11.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Günter Kuhnke | Lech Zondek | Jan Fryderyk BrodowskiOceń: Krzysztof Teryfter