Lech Zondek, urodzony 1 lutego 1952 roku w Elblągu, był osobą, której życie na trwałe wpisało się w kontekst współczesnych wydarzeń historycznych. Zmarł tragicznie w pomiędzy 1 a 4 lipca 1985 roku w Nimkuku, położonym w Nuristanie.
Był nie tylko polskim emigrantem, ale także aktywnym uczestnikiem wojny afgańsko-radzieckiej. Jego zaangażowanie w ten konflikt i związki z opozycją demokratyczną w Afganistanie świadczą o jego determinacji w dążeniu do wolności oraz walki o prawa człowieka.
Dzięki swojej pracy jako korespondent wojenny dostarczał cennych informacji z najbardziej niebezpiecznych rejonów, co nie tylko podnosiło świadomość społeczną, ale także ukazywało brutalność wojny, której był świadkiem.
Życiorys
Lech Zondek swoją młodość spędzał w Grodzisku Mazowieckim, gdzie mieszkał z matką w skromnym domu przy ul. Kościuszki 26. Uczył się w Liceum Ogólnokształcącym nr 10, a w 1978 roku, mając zaledwie 26 lat, podjął studia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, z którego po roku przeniósł się na Wydział Resocjalizacji. W początkach 1981 roku, skorzystawszy ze złagodzonych przepisów o ruchu turystycznym w PRL, udał się do Wiednia, gdzie w ambasadzie Australii złożył wniosek o wizę emigracyjną, planując dotarcie do Afganistanu z zamiarem walki w wojnie afgańsko-radzieckiej.
Po pięciu miesiącach spędzonych w obozie dla uchodźców w Traiskirchen, uzyskał wizę i przybył do Australii, gdzie dowiedział się o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Wkrótce rozpoczął starania o uzyskanie australijskiego paszportu, co ułatwiłoby mu podróżowanie po świecie. W trakcie trzech lat oczekiwania na dokument intensywnie się szkolił i przygotowywał do planowanej wyprawy na wojnę. Podejmował próby wstąpienia do armii australijskiej, a na życie zarabiał trudną pracą w kopalni rudy żelaza na pustyni.
Za pierwsze zarobione pieniądze nabył motocykl oraz karabin z lunetą, a także trenował sztuki walki. Został członkiem klubu Pistol Australia i rozpoczął studia na uniwersytecie w Melbourne, gdzie zgłębiał nauki polityczne. Równocześnie aktywnie działał w Konfederacji Wolnych Polaków i współpracował z afgańskimi organizacjami w Australii, co umożliwiło mu nawiązanie pierwszych kontaktów z mudżahedinami. W 1983 roku przez kilka miesięcy przebywał w miejscowości Eucla, aby nauczyć się przetrwania w trudnych warunkach australijskiego interioru.
29 maja 1984 roku otrzymał paszport australijski i 16 czerwca wyruszył do Pakistanu. Jego bazą wypadową w czasie niemal rocznej misji stał się „Khyber Hotel” w Peszawarze, skąd wielokrotnie przekraczał granicę do ogarniętego konfliktem Afganistanu. W trakcie walki nosił kapelusz polowy z polskim orzełkiem, wielokrotnie doznawał również ran. Aby szerzyć wiedzę o problemach Afganistanu oraz zdobyć fundusze na utrzymanie, fotografował dla prasy, dokumentując zbrodnie oraz przygotowując relacje dla Głosu Ameryki i Radia Wolna Europa.
W lipcu 1985 roku, razem z grupą instruktorów wojskowych, udał się do Nuristanu, gdzie próbował nauczyć mieszkańców podstaw walki wręcz. Podczas treningu jeden z Afgańczyków, czując się upokorzony, zranił go w rękę. Ranny Zondek zmarł podczas samotnej wspinaczki 4 lipca, a jego ciało zostało odkryte następnego dnia w dolinie Borgi Matal. Został pochowany w pobliżu miejsca, gdzie zginął, a na jego grobie postawiono drewniany krzyż z napisem „Polish Soldier”, który jednak szybko zniknął, najprawdopodobniej wykorzystany przez lokalnych mieszkańców na opał.
Lech Zondek pozostawił po sobie bogatą dokumentację swojego życia w postaci korespondencji – od kartki wysłanej do matki zaraz po przybyciu do Wiednia, po listy do przyjaciół pisane tuż przed jego śmiercią. Jego listy obfitują w barwne i dramatyczne opisy, ukazujące życie w obozie dla uchodźców, trudności pracy w kopalni w Australii, polowania oraz przygody z mudżahedinami.
Odznaczenia
Lech Zondek został uhonorowany ważnymi odznaczeniami, które stanowią świadectwo jego zasług.
- Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami, przyznany przez prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany pośmiertnie.
Lech Zondek w filmie
W 2010 roku zrealizowano czteroodcinkowy serial dokumentalny noszący tytuł „Polscy mudżahedini”, który został wyprodukowany przez stację Discovery Historia. W ramach tego miniserialu, jeden z odcinków został poświęcony nie tylko postaci, ale także dokonaniom Lecha Zondka.
Przypisy
- Zumi – Grodzisk Mazowiecki, ul. L. Zondka. zumi.pl. [dostęp 08.09.2011 r.]
- Discovery Historia (pol.) [dostęp 11.09.2011 r.]
- a b obiektyw.info – Lech Zondek – żołnierz „Solidarności”. obiektyw.info. [dostęp 19.04.2007 r.]
- Radosław Sikorski, Prochy świętych. Afganistan czas wojny, Wyd. A.M.F. Plus Group, Warszawa 2007.
- Niektóre źródła jako dzień śmierci Lecha Zondka podają 01.07. r.
- M.P. z 2008 r. nr 15, poz. 156
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Jan Fryderyk Brodowski | Krzysztof Teryfter | Günter KuhnkeOceń: Lech Zondek