Tadeusz Dąbrowski, który przyszedł na świat 28 października 1979 roku w Elblągu, to postać o niezwykle bogatym dorobku literackim. Jest nie tylko uznawanym poetą, ale również eseistą i krytykiem literackim, co potwierdza jego szerokie zainteresowania oraz umiejętności związane z różnymi formami wypowiedzi artystycznej.
Obecnie pełni funkcję redaktora w dwumiesięczniku literackim „Topos”, gdzie przyczynia się do popularyzacji literatury oraz promuje młodych twórców. Jako dziennikarz radiowy od 2017 roku współtworzy audycję poetycką "Po pierwsze wiersze" w Radiu Gdańsk, co pokazuje jego zaangażowanie w rozwijanie kultury poetyckiej.
Warto również podkreślić, że w latach 2012–2019 pełnił rolę dyrektora artystycznego prestiżowego festiwalu Europejski Poeta Wolności, co świadczy o jego autorytecie w świecie literackim oraz umiejętności organizacyjnych.
Życiorys
Stypendysta różnych prestiżowych fundacji, Tadeusz Dąbrowski otrzymał wsparcie od Landis & Gyr w Szwajcarii w 2019 roku. Do jego osiągnięć zaliczają się również stypendia przyznawane przez Literaturhaus Zürich w 2016 roku, Yaddo w USA w 2015 roku oraz Omi International Arts Center, które miało miejsce w 2013 roku.
Ponadto, poeta brał udział w Vermont Studio Center w 2011 roku oraz Literatur Lana we Włoszech w tym samym roku. W 2008 roku miał zaszczyt być stypendystą Internationales Haus der Autoren w Grazu w Austrii. W Polsce uhonorowany został stypendiami Ministra Kultury RP w latach 2007 i 2010 oraz Marszałka Województwa Pomorskiego w 2005, 2008 i 2013 roku, a także Miasta Gdańska w 2013 i 2016 roku. Jego artystyczny rozwój wsparł również Baltic Centre for Writers and Translators w Visby w Szwecji w 2004 i 2010 roku oraz Fundacja Grazella w tym samym roku, a także Fundacja im. Stanisławy Fleszarowej-Muskat w 2001 roku.
W twórczości Dąbrowskiego znaczące miejsce mają spotkania autorskie oraz festiwale literackie, w których uczestniczył w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Izrael, Indie, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Szwecja, Dania, Czechy, Słowenia, Rumunia, Gruzja, Włochy, Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa oraz Cypr.
Jego prace zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym na angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, hebrajski, szwedzki, duński, norweski, rosyjski, ukraiński, białoruski, bułgarski, rumuński, węgierski, gruziński, słoweński, serbski, chorwacki, estoński, litewski, łotewski oraz czeski.
Publikacje Dąbrowskiego można znaleźć w renomowanych mediach, takich jak: „Tygodnik Powszechny”, „Polityka”, „Rzeczpospolita”, „Dziennik”, „Gazeta Wyborcza”, „Twórczość”, „Odra”, „Zeszyty Literackie”, „Pismo”, „Chimera”, „Fronda”, „Res Publica Nowa”, „Kresy” oraz w zagranicznych czasopismach literackich.
Jego wiersze mają zaszczyt być publikowane w najważniejszych międzynarodowych tytułach, takich jak: „The New Yorker”, „Paris Review”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung” oraz „Neue Zürcher Zeitung”. Tadeusz Dąbrowski aktualnie mieszka w Gdańsku.
Twórczość
Twórczość Tadeusza Dąbrowskiego jest bogata i różnorodna, a jego dzieła zdobyły uznanie w świecie literatury. Wśród nich znajdują się zarówno tomiki poezji, jak i prace krytyczne, które odzwierciedlają jego wnikliwość i pasję do literatury.
- Wypieki, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 1999,
- e-mail, Biblioteka Toposu, Sopot 2000,
- mazurek, Zielona Sowa, Kraków 2002,
- Te Deum, Wydawnictwo a5, Kraków 2005,
- Czarny kwadrat, Wydawnictwo a5, Kraków 2009,
- Pomiędzy, Wydawnictwo a5, Kraków 2013,
- Bezbronna kreska, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2016,
- Środek wyrazu, Wydawnictwo a5, Kraków 2016,
- Scrabble, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2020,
- To jest fajka (wiersze z lat 1999-2020), Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2022.
Każdy z wymienionych tytułów wnosi coś istotnego do polskiej poezji i krytyki literackiej, pokazując wszechstronność Dąbrowskiego jako twórcy.
Nagrody i odznaczenia
Tadeusz Dąbrowski, znany poeta i krytyk literacki, zdobył wiele prestiżowych wyróżnień. W 2002 roku został laureatem Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.
Jego osiągnięcia obejmują również Nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”, którą otrzymał w 2006 roku, oraz Horst-Bienek-Preis für Lyrik, przyznaną mu w Niemczech w 2014 roku.
W tym samym roku otrzymał także Nagrodę Literacką m.st. Warszawy. Wśród jego zdobytych nagród znajduje się również Sztorm Roku (2010) oraz Nagroda Huberta Burdy, którą dzierżył w Niemczech w 2008 roku. W 2007 roku został doceniony przez Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, które przyznało mu Nagrodę Artystyczną.
Dąbrowski był też wielokrotnie nominowany do różnych nagród, w tym do telewizyjnej Nagrody „Pegaza” w 2001 roku oraz do Nagrody Kościelskich w 2009 roku za zbiór wierszy zatytułowany „Czarny kwadrat”. Wyróżnienie to miało związek z jego oryginalnością poetycką oraz odwagą w podejmowaniu trudnych tematów artystycznych i światopoglądowych, co zwróciło uwagę krytyków.
Jego książka „Czarny kwadrat” była również nominowana do Nagrody Literackiej Nike w 2010 roku, a zbiór Pomiędzy w 2014 roku przyniósł mu nominacje do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz” oraz do Nagrody Poetyckiej im. Krystyny i Czesława Bednarczyków.
W 2014 roku na rynku niemieckim ukazały się jego wybory wierszy, takie jak Die Bäume spielen Wald (Hanser, 2014) i Wenn die Welt schläft (Schöffling & Co., 2022), które znalazły się na prestiżowej liście Lyrik-Empfehlungen, wyróżniającej najlepsze książki poetyckie roku. W 2021 roku został nominowany do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz” za tom „Scrabble”.
Warto również dodać, że jego twórczość przyciągnęła uwagę międzynarodowych mediów, a wiersze Dąbrowskiego dwukrotnie znalazły się na liście najlepszych wierszy roku, publikowanej przez tygodnik „The New Yorker”.
W 2018 roku został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, co podkreśla jego znaczącą rolę w polskiej kulturze.
Przypisy
- a b c d Tadeusz Dąbrowski, [w:] Twórcy [online], Culture.pl [dostęp 21.03.2024 r.]
- Znamy nominacje do nagrody ORFEUSZA [online], gazetaolsztynska.pl, 05.05.2021 r. [dostęp 07.05.2021 r.] (pol.).
- Splendor Gedanensis 2016. Dali najwięcej gdańskiej kulturze. gdansk.pl
- Laureaci Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. gdansk.pl, 23.06.2016 r. [dostęp 23.06.2016 r.] (pol.).
- Odznaczenia ministra kultury dla twórców czasopisma TOPOS. gov.pl, 28.09.2018 r. [dostęp 28.04.2020 r.]
- Nagroda Nike 2010. nike.org.pl. [dostęp 19.07.2015 r.]
- Orfeusz – Nagroda Poetycka im. K. I. Gałczyńskiego – nominowani. orfeusz-nagroda.pl. [dostęp 03.07.2015 r.]
- Laureaci Nagrody Poetyckiej im. Krystyny i Czesława Bednarczyków | Silesius. silesius.wroclaw.pl. [dostęp 05.08.2015 r.]
- Archiwum. pismofronda.pl [dostęp 28.04.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Unka Odya | Zbigniew Joachimiak | Hans Goltz | Sawa Fałkowska | Marcin Chochlew | Paweł Chochlew | Anna Wieser | VNM | Cezary Duchnowski | Tomasz Błasiak | Michał Lewandowski (aktor) | Tadeusz Lampka | Henryk Nitschmann | Wioletta Piasecka | Tomasz Lach | Agnieszka Pietrzyk | Waldemar Cichoń | Anna Szarek (wiolonczelistka) | Krzysztof Wieszczek | Marcin ZacharzewskiOceń: Tadeusz Dąbrowski (poeta, krytyk literacki)