Ulica Kuśnierska, znana niegdyś jako Küerchnerstrasse przed rokiem 1945, jest jedną z charakterystycznych uliczek w starej części Elbląga.
Rozciąga się ona pomiędzy Starym Rynkiem a ulicą Wodną, stanowiąc istotny element lokalnej architektury i urbanistyki.
Historia
Ulica Kuśnierska w Elblągu nosi w sobie bogatą historię, sięgającą czasów, gdy była znana jako ul. Mnichów (Mönchstrasse). To dawne szlaki biegły wzdłuż murów klasztoru dominikanów, w którym łączyły się zarówno życie duchowe, jak i codzienne. W przeszłości, przez bramę Tobiasza można było dotrzeć do rzeki Elbląg, w okolicach której stała wieża znana jako Waga. Niestety, do XIX wieku bramę zamurowano, pozostawiając jedynie furtę, co znacząco wpłynęło na dalszy rozwój tych terenów.
Przed 1945 rokiem, wschodnia część ulicy była kontynuowana przez ulicę Sukienniczą (Wollweber strasse). Obecna nazwa, jak i poprzednia wersja w języku niemieckim, wywodzi się od kuśnierzy, którzy zaczęli osiedlać się na tym terenie po roku 1606, wprowadzając swoje rzemiosło i tradycje.
Niestety, w wyniku działań wojennych w 1945 roku, znaczna część zabytkowej zabudowy ulicy, w tym charakterystyczne szachulcowe domy, uległa zniszczeniu. Jedynym elementem, który przetrwał do dnia dzisiejszego, jest kompleks Kościoła Najświętszej Marii Panny, który obecnie funkcjonuje jako Galeria EL, stanowiąc ważny punkt na mapie kulturalnej Elbląga.
Przypisy
- GrzegorzG. Baranowski, Ulice Elbląga, Gdańsk: Wydaw. Morskie, 1990 r., s. 46-47.
- Dawne ulice G-M, Elbląg Moje Miasto.
- Ulica Kuśnierska w Elblągu, fotopolska.eu.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Pułkownika Stanisława Dąbka w Elblągu | Ścieżka kościelna w Elblągu | Apolityczny Róg 2 Maja | Ulica Królewiecka w Elblągu | Ulica św. Ducha w Elblągu | Plac Słowiański w ElbląguOceń: Ulica Kuśnierska w Elblągu