W elbląskiej Bibliotece Elbląskiej zorganizowano sesję naukową, która uczciła 500-lecie Hołdu Pruskiego. Wydarzenie, które miało miejsce 4 kwietnia, przyciągnęło uwagę wielu uczniów szkół ponadpodstawowych. Hołd Pruski, złożony w 1525 roku przez Albrechta Hohenzollerna, miał decydujące znaczenie dla historii Polski i zmienił bieg wydarzeń w regionie. Podczas sesji odbyły się wykłady, które szczegółowo omawiały konsekwencje tego ważnego momentu.
Hołd Pruski to symboliczny akt, który kończył niemieckie rządy w Prusach i umocnił pozycję Polski w Europie. W ramach konferencji, uczestnicy mogli wysłuchać dwóch wykładów. Pierwszy z nich, pt. “Hołd pruski 1525. Geneza, skutki i legenda” wygłosił prof. dr hab. Edmund Kizik z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Drugi wykład, dotyczący drogi Prus do korony królewskiej w latach 1657-1701, przedstawił dr Marcin Swobodziński z Uniwersytetu Gdańskiego.
Sesja pt. „500 LAT OD HOŁDU PRUSKIEGO, jego przyczyny, przebieg i długofalowe skutki” stanowiła doskonałą okazję dla młodzieży do pogłębienia wiedzy na temat znaczenia Hołdu Pruskiego. Uczniowie mieli możliwość przysłuchania się fachowym analizom oraz refleksjom na temat wpływu tego wydarzenia na ówczesną politykę europejską. Podobne inicjatywy są ważne dla kształtowania tożsamości narodowej młodego pokolenia, a takie sesje naukowe w Elblągu stanowią istotny element edukacyjny w regionie.
Źródło: Urząd Miasta Elbląg
Oceń: Konferencja z okazji 500-lecia hołdu pruskiego w Elblągu
Zobacz Także