Kępa Północna, znana wcześniej jako Pangritz Coloniae, to interesująca dzielnica położona w północnej części miasta Elbląg.
Obszar ten wyróżnia się bogatą historią oraz charakterystycznym układem urbanistycznym.
Położenie
Kępa Północna znajduje się w północnej części miasta. Granice tej dzielnicy wyznaczają różne ulice: na południu są to Brzeska i J. Piłsudskiego, na zachodzie Rypińska oraz Poprzeczna, na północy Węgrowska i Podgórna, natomiast wschodnią granicę stanowi płk. Dąbka. Ważnym wydarzeniem w historii tego obszaru było przyłączenie do miasta dawnej Kolonii Pangritza w 1912 roku.
Wzdłuż ulicy Obrońców Pokoju, która dawniej nosiła nazwę Paulikirchstraße, znajduje się wiele interesujących miejsc. Między wylotem ulic Wiejska a Działdowska, usytuowana była Gospoda „Alte Welt”, zbudowana w XVIII wieku, która niestety została zniszczona w 1945 roku. Z tego okresu pochodzi również Evangelische Kirche St. Paulus, zbudowana przez Otto Dopmeyera w 1895 roku, która dziś jest kościołem św. Pawła Apostoła.
W obszarze ul. Robotniczej 210 funkcjonowała fabryka cygar i tabaki zarządzana przez Alberta Lange. W 1899 roku przy Robotniczej 197 na rogu z Obrońców Pokoju wzniesiono Adalbert-Schule, która przekształciła się później w Szkołę Podstawową nr 5. Dodatkowo, przy tej samej ulicy pod numerem 173 w latach 1925-1927 zbudowano Paulusschule, znaną również jako Horst Wessel Schule, która później stała się Gimnazjum nr 2.
Kępa Północna, w przeważającej części, jest zabudowana przedwojennymi domami mieszkalnymi. W północno-wschodniej części tej dzielnicy, w latach osiemdziesiątych, powstały 4-piętrowe bloki mieszkalne. Osiedle może się pochwalić także stadionem, należącym do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, oraz dwugwiazdkowym hotelem „Stadion”. Stadion, który został zbudowany w latach 1927-1928, odgrywał kluczową rolę w życiu sportowym Elbląga, a wokół niego powstała również szkoła, która obecnie funkcjonuje jako Gimnazjum nr 2.
Po wojnie, przez wiele lat, stadion był jednym z głównych obiektów sportowych w mieście, na którym odbywały się mecze piłkarskie, zawody lekkoatletyczne oraz wyścigi motocyklowe. Aktualnie stadion wyposażony jest w boisko do piłki nożnej z miejscami dla widzów oraz bieżnię żużlową. Obiekt dysponuje także zapleczem socjalnym, w skład którego wchodzą szatnie i natryski, co umożliwia organizację spotkań sportowych i treningów dla różnych klubów.
Kępa Północna ma również swoje zielone zakątki – małe ogródki działkowe, które wprowadzają nieco natury do miejskiego krajobrazu. W latach 1995-2001, na zbiegu ulic Robotniczej i Krakusa, powstało 7 budynków wielorodzinnych, tworząc Osiedle Pod Wieżami, co jest dowodem na rozwój tej części miasta.
Wykaz ulic dzielnicy
W dzielnicy Kępa Północna znajduje się szereg ulic o interesujących historiach, które odzwierciedlają zmiany zachodzące na przestrzeni lat. Oto lista ulic znajdujących się w tej okolicy:
- Brzeska (dawniej Tirpitzallee),
- Dąbka Stanisława, płk. (dawniej Angerstraße + Sternstraße, Hochstraße),
- Działdowska (dawniej Weidengang),
- Helska (dawniej Ulmengang),
- Klimuszki Andrzeja, ks.,
- Krakusa,
- Lubraniecka (dawniej Mattendorfstraße),
- Matejki Jana,
- Obrońców Pokoju (dawniej Paulikirchstraße),
- Piłsudskiego Józefa, al. (dawniej Schlieffenallee),
- Płocka (dawniej Birkengang),
- Podgórna (dawniej Adalbertkirchstraße),
- Pokorna (dawniej Am Nordfriedhof),
- Poprzeczna (dawniej Querstraße),
- Robotnicza (dawniej Heilig Leichnam + Hauptstraße, Horst Wessel Straße),
- Rypińska (dawniej Benzstraße),
- Stefana Batorego (dawniej Ellerngang),
- Topolowa (dawniej Hinterstraße, Kirschners Reihe, Rodelandsweg),
- Węgrowska (dawniej Rottmeisterweg),
- Wiejska.
Ważniejsze obiekty
Na Kępie Północnej można znaleźć wiele ważnych obiektów, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów. Wśród nich wyróżniają się:
- hotel „Stadion”,
- Stadion MOSiR,
- Gimnazjum nr 2,
- zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Pawła Apostoła.
Komunikacja
Podróż do Kępy Północnej jest możliwa dzięki różnorodnym środków transportu publicznego. Dojście do tej lokalizacji jest wygodne i oferuje kilka opcji, które pozwalają na sprawny dojazd.
- tramwaje ZKM Elbląg linii numer: 1,
- tramwaje ZKM Elbląg linii numer: 3,
- tramwaje ZKM Elbląg linii numer: 4,
- tramwaje ZKM Elbląg linii numer: 5,
- autobusy linii nr: 12,
- autobusy linii nr: 14,
- autobusy linii nr: 16,
- autobusy linii nr: 19,
- autobusy linii nr: 21,
- autobusy linii nr: 22,
- linia nocna 100.
Przypisy
- Schemat tras linii komunikacji miejskiej w Elblągu [online] [dostęp 21.06.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":
Rubno Wielkie | Na Stoku (Elbląg) | Nowe Pole (Elbląg) | Osiek (Elbląg) | Przy Młynie | Próchnik | Rakowo (Elbląg) | Stagniewo | Śródmieście (Elbląg) | Warszawskie Przedmieście (Elbląg) | Drewnik (Elbląg) | Dębica (Elbląg) | Bielany (Elbląg) | Nowe Pole (województwo warmińsko-mazurskie) | Nad Jarem | Kamionka (Elbląg) | Zawodzie (Elbląg) | Zatorze (Elbląg) | Stare Miasto (Elbląg) | Krasny Las (Elbląg)Oceń: Kępa Północna