Park Romualda Traugutta to urokliwe miejsce, które odnajdziemy w centralnej części Elbląga, w obrębie dzielnicy Traugutta. Ten park miejski jest idealnym punktem do relaksu oraz spacerów dla mieszkańców i turystów.
Znajduje się on częściowo w dolinie potoku Kumiela (znanego również jako Dzikuska), co nadaje mu szczególnego uroku i sprawia, że stał się miejscem przyciągającym miłośników natury oraz aktywnego wypoczynku.
Historia
Park Romualda Traugutta w Elblągu jest wyjątkowym miejscem, którego historia sięga dawnych czasów, gdy na tym terenie znajdowały się zarówno kościół, jak i cmentarz. W szczególności w południowej części parku można odnaleźć pozostałości po kościele św. Anny oraz północną strefę, gdzie zlokalizowany był cmentarz przy kościele Najświętszej Marii Panny. W tym obszarze nadal można dostrzec przebieg dawnych alei cmentarnych, które w sposób wyraźny świadczą o historii tego miejsca.
Wzniesienie znajdujące się na południu parku było dawnym cmentarzyskiem Prusów, a jego niemiecka nazwa to Pruẞische Kirchof. W latach 50. XX wieku zdecydowano o likwidacji cmentarzy, co doprowadziło do utworzenia parku, który otwarto dla publiczności w 1960 roku. Obok dawnych fundamentów kościoła św. Anny wzniesiono Krzyż Papieski, który upamiętnia wizytę bł. Jana Pawła II w Elblągu w czerwcu 1999 roku.
W przeszłości przy jednym z wejść do parku stała rzeźba nagiego Tezeusza, która obecnie jest zlokalizowana przed Hotelem Arbiter na Placu Słowiańskim. Pozostał jedynie cokół, który przypomina o tym elemencie sztuki. W części północnej parku znajduje się nieczynna fontanna ozdobiona postacią kamiennej żaby, do której prowadzą schody wyłożone bryłami z potłuczonych płyt nagrobnych. Niestety, obecność nielicznych nagrobków w tym miejscu również przypomina o minionych czasach.
Na terenie dawnych cmentarzy pochowano znane postaci, w tym Ferdinanda Schichaua oraz Maxa Toeppena. W trakcie budowy parku w północnej części nekropolii natrafiono na ciała niemieckich żołnierzy, którzy zostali pochowani w masowych grobach po zakończeniu II wojny światowej. W miejscu, gdzie niegdyś stał kościół św. Anny, zauważyć można głaz, który jest jedyną pozostałością po tej wiekowej świątyni. Został on poświęcony pamięci Romualda Traugutta.
W głębi parku, na podwyższeniu wykonanym z kamieni spojonych zaprawą, zlokalizowano pomnik, który jest hołdem dla inwalidów wojennych i został odsłonięty w 2009 roku. Ta kombinacja historii, sztuki i pamięci sprawia, że Park Romualda Traugutta w Elblągu jest miejscem niezwykle istotnym, które zachęca do refleksji nad przeszłością oraz pozwala docenić piękno otaczającej przyrody.
Turystyka
Park Romualda Traugutta w Elblągu jest doskonałym miejscem na wypoczynek oraz odkrywanie lokalnych szlaków turystycznych. W jego obrębie przebiegają liczne szlaki, które zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Wzdłuż rzeki Kumieli można znaleźć:
- czerwony Szlak Kopernikowski, który jest przeznaczony dla pieszych wędrowców,
- niebiesko znakowaną Elbląską Drogę św. Jakuba,
- długodystansowy Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.
Każdy z tych szlaków oferuje unikalne doświadczenia i widoki, które na pewno umilą czas spędzony w parku.
Przypisy
- a b c Agencja ReklamowaA.R. GABO Agencja ReklamowaA.R., Park Traugutta - świadek historii odbity w teraźniejszości - zobacz zdjęcia, info.elblag.pl, 26.12.2021 r.
- Mapy.cz [online], Mapy.cz [dostęp 26.12.2021 r.]
- Park Traugutta, tablica informacyjna in situ
- napis na tablicy pamiątkowej in situ
Oceń: Park Romualda Traugutta w Elblągu