Kościół Mariacki w Elblągu


Kościół Mariacki w Elblągu to gotycka, zdesakralizowana świątynia protestancka, której historia jest ściśle związana z rozwojem religijnym tego regionu. Usytuowany z dala od miejskiego zgiełku, przy średniowiecznych murach miejskich, stanowi przykład typowej lokalizacji dla klasztorów żebraczych.

Fundacja kościoła sięga 1238 roku, kiedy to dominikanie, przybyli z Krakowa, otrzymali dokument potwierdzający ich prawa od mistrza krzyżackiego Hermana Balka. Budowę świątyni rozpoczęto około 1246 lub 1248 roku, a w jej zamyśle wykorzystano wcześniejsze oratorium klasztorne, które stało się później prezbiterium. Wraz z tym rozpoczęciem, do projektu dołączono zakrystię i dwa aneksy po stronie zachodniej. Prace budowlane zostały jednak wstrzymane na skutek powstania pruskiego w latach 1260-1274. Gdy konflikt się zakończył, oratorium poddano przebudowie w stylu wczesnogotyckim.

Po pożarze, który dotknął Elbląg około 1288 roku, uszkodzony kościół przeszedł znaczną odbudowę, wzbogaconą o część nawową i podwyższone prezbiterium. W XIV wieku zrealizowano kolejną ważną zmianę – dodano drugą nawę od strony południowej. Mimo tragicznych wydarzeń, takich jak pożar w 1504 roku, który zniszczył nawę główną, udało się uratować prezbiterium. Hierarchia budowlana została przywrócona w 1514 roku poprzez odbudowę nawy głównej oraz modernizację szczytów i dachu.

W ciągu kolejnych wieków kościół pełnił różne funkcje, jednak w 1542 roku dominikanie opuścili swoją świątynię, a obiekty przekazano radzie miejskiej, która oddała je ewangelikom. W czasie wojny szwedzkiej budowla została zniszczona, a później odbudowana. W 1817 roku zlikwidowano część klasztoru, a w świątyni zrealizowano neogotyckie prace remontowe.

Podczas II wojny światowej kościół zyskał funkcję schronu, a zarówno świątynia, jak i klasztor uległy zniszczeniu w 1945 roku. Odbudowa miała miejsce po 1959 roku, kiedy to, z inicjatywy Gerarda Kwiatkowskiego, przywrócono kościołowi nowe, kulturalne przeznaczenie. W 1961 roku zainaugurowano w nim Galerię EL.

Kościół charakteryzuje się nieregularnym prostokątem, z dwiema nawami, odrębnie wydzielonym prezbiterium i zakrystią. Budowla pozbawiona jest pionowych dominacji, a jej jedyną ozdobą są trójkątne szczyty z pinaklami. Wokół świątyni zachował się fragmentaryczny mur, w który wkomponowane są ostrołukowe nisze epitafijne, przywołujące na myśl bogatą historię tego miejsca. Częściowo zachowane wnętrze wciąż zachwyca pozostałościami dawnych murów oraz epitafiów, stanowiąc cenny element dziedzictwa kulturowego regionu.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 16.03.2013 r.]
  2. a b c d e f Elbląg - klasztor dominikański [online], Architektura średniowiecza i starożytności [dostęp 16.09.2024 r.]
  3. Dawny kościół, Galeria EL. galeria-el.pl.
  4. Piotr Skurzyński "Warmia, Mazury, Suwalszczyzna" Wyd. Sport i Turystyka - Muza S.A. Warszawa 2004.
  5. Lidia Abramowicz, Elbląg 1237–1987. 750 lat Elbląga. Plan miasta z wykazem zabytków, PPWK Warszawa-Wrocław 1986.

Oceń: Kościół Mariacki w Elblągu

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:20