Roman Warszewski


Roman Warszewski, urodzony w 1959 roku w Elblągu, to postać znana na polskiej scenie dziennikarskiej, literackiej oraz w świecie podróży. Jako autor wielu książek zdobył uznanie czytelników, w tym również dzięki bestsellerom, które zyskały dużą popularność.

Nie tylko pisanie jest jego pasją, bowiem Warszewski zdobywał również prestiżowe nagrody w dziedzinie literatury i dziennikarstwa, co świadczy o jego talencie i zaangażowaniu.

Oprócz literackiej kariery, jest on także autorem scenariuszy oraz realizatorem dokumentalnych filmów telewizyjnych, w szczególności związanych z Ameryką Południową, co wzbogaca jego dorobek twórczy o wizualne interpretacje jego doświadczeń.

Warto również podkreślić, że Warszewski jest honorowym członkiem Centrum Medycyny Tradycyjnej (CIMT) w Limie oraz członkiem międzynarodowego stowarzyszenia Exploraciones Pantiacolla, co świadczy o jego aktywności w dziedzinie nauk i badań.

Posiada także umiejętność posługiwania się kilkoma językami obcymi, w tym narzeczem keczua, co otwiera przed nim drzwi do znacznie głębszego zrozumienia kultur Ekwadoru, Peru oraz Boliwii.

W przeszłości był również stypendystą fundacji German Marshall Fund oraz Komisji Wspólnot Europejskich, co przyczyniło się do jego rozwoju jako twórcy oraz podróżnika.

Życiorys

Roman Warszewski to postać, której życie i praca na trwałe wpisały się w historię polskiego reportażu. Jego liczne podróże do Ameryki Południowej oraz doświadczenie w mediach sprawiły, że stał się rozpoznawalnym dziennikarzem i pisarzem. W swojej karierze miał okazję pracować w takich redakcjach jak „Dziennik Bałtycki”, „Głos Wybrzeża” i „Ilustrowany Kurier Polski”. Aktualnie pełni funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Żyj długo”.

Warszewski jest autorem licznych książek reportażowych, a także współpracował z „Nieznanym Światem”. To pod jego auspicjami w 1998 roku zorganizował wyprawę na płaskowyż Marcahuasi w Peru, której owocem stała się książka „Marcahuasi – kuźnia Bogów”. Interesującym osiągnięciem jest również jego współpraca z Grzegorzem Rybińskim, efektem której w 1999 roku powstała książka „Vilcacora leczy raka”. Ta pozycja przez długi czas gościła na czołowych miejscach list bestsellerów, osiągając nakład przekraczający trzysta tysięcy egzemplarzy. Warszewski jest również pomysłodawcą polskiej nazwy dla czepoty puszystej, mianowicie – vilcacora.

W 2007 roku zorganizował kolejną wyprawę, mającą na celu zbadanie długowiecznych plemion Indian Q’ero, położonych w peruwiańskich Andach. Rok później, w ramach ekspedycji Vilcabamba-Vilcabamba, odwiedził zarówno Vilcabambę – ostatnią inkaską stolicę w Peru, jak i ekwadorską Vilcabambę. W 2009 roku wziął udział w wyprawie Tupac Amaru Expedition, na której to, wraz z Arkadiuszem Paulem oraz Jarosławem Molendą, jako pierwszy Polak dotarł do najwyżej położonych ruin inkaskich na przełęczy Puncuyoc. Odkrył także nieznane ruiny prekolumbijskie w Urpipata w Peru.

Warszewski jest także współrealizatorem dokumentów filmowych, takich jak „Życie dla życia”, „Marcahuasi – góra kamiennych gigantów” oraz „Preparaty Ojca Szeligi”. W 2024 roku otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Nagrodę Bursztynowego Motyla im. A. Fiedlera za książkę pt. „Pierwsza wojna polsko-indiańska. (Ameryka Łacińska w pół drogi).”

El Dorado

Teoria, którą przedstawił Roman Warszewski, sugeruje, że legendarne miasto El Dorado może być bardziej koncepcją niż rzeczywistością fizyczną. W jego hipotezie podkreślone jest, że to miejsce istnieje w sferze psychicznej, a nie w mieniu materialnym. Wizje El Dorado mają się pojawiać w umysłach ludzi, szczególnie po przyjęciu halucynogennej rośliny zwanej ayahuaską (Banisteriopsis caapi).

Wszystkie szczegóły dotyczące tej teorii zostały szczegółowo opisane w jego publikacji zatytułowanej Tajna misja – El Dorado. Książka ta rozlegle bada nie tylko temat El Dorado, ale również jego znaczenie w kulturze i psychologii.

Dodatkowo, hipoteza Warszewskiego zainspirowała podróżnika Macieja Kuczyńskiego do stworzenia dzieła pod tytułem Wodospad, w którym również poruszane są zagadnienia związane z tym tajemniczym miastem i jego psychologicznym wymiarem.

Przypisy

  1. KatarzynaK. Wojtaszak KatarzynaK., Roman Warszewski zdobywcą Bursztynowego Motyla [online], Biblioteka Raczyńskich, 03.09.2024 r. [dostęp 16.09.2024 r.]
  2. Uroczystość wręczenia odznaczenia państwowego - Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku - Portal Gov.pl [online], Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku [dostęp 15.04.2024 r.]
  3. Żyj długo. O nas. zyjdlugo.pl.

Oceń: Roman Warszewski

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:18