Kościół św. Antoniego w Elblągu


Kościół św. Antoniego w Elblągu to zabytkowy zespół gotycki, który wyraża niezwykłą architekturę drugiej połowy XIV wieku, datowaną na około 1360 rok.

Obiekt ten stanowi jeden z ważnych kościołów filialnych przynależących do parafii Najświętszego Serca Jezusowego, z siedzibą w Łęczu.

Historia

Świątynia została zbudowana jako kościół jednonawowy, z wyraźnie wydzielonym prezbiterium. W historii budowli znajdziemy interesujące informacje dotyczące jej wieży, która była dwukrotnie rozbierana, a obecną, charakterystyczną konstrukcję dobudowano w 1905 roku.

Warto zauważyć, że malowidła datowane na XV wiek, które zdobiły wnętrze, zostały zamalowane w XIX wieku, a ich renowacja miała miejsce w 1906 roku, co przywróciło część ich dawnego blasku. Nawa kościoła jest niewielka, wąska i niska, a jej sklepienie cechuje się żebrową budową.

W prezbiterium znajduje się mały, ale sugestywny ołtarz pochodzący z XVII wieku.

Zabytki kościoła

Kościół św. Antoniego w Elblągu kryje w sobie liczne skarby architektury, które świadczą o jego bogatej historii. Poniżej przedstawiamy niektóre z najważniejszych zabytków, które można znaleźć w tej imponującej świątyni.

  • polichromia przedstawiająca polskiego i pruskiego orła,
  • czternastowieczna kropielnica, która stanowi najstarszy zabytek kościoła,
  • późnogotycki ołtarz,
  • dzwon z XVI wieku,
  • barokowe epitafium płk. Wangenheima,
  • trzy zabytkowe ławy.

Te elementy nie tylko wzbogacają wnętrze kościoła, ale również przyciągają wielu turystów i miłośników historii, ukazując niepowtarzalne dziedzictwo kulturowe tego miejsca.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 06.05.2010 r.]
  2. Piotr Skurzyński, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna, Wyd. Sport i Turystyka - Muza SA, Warszawa 2004 r. ISBN 83-7200-631-8 s. 74

Oceń: Kościół św. Antoniego w Elblągu

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:14