Andrzej Sakson


Andrzej Sakson, urodzony 1 grudnia 1952 roku w Elblągu, jest wybitnym polskim socjologiem oraz profesorem nauk humanistycznych. Obecnie pełni rolę pracownika naukowego w Instytucie Zachodnim w Poznaniu, jak również w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu oraz w Instytucie Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Jego badania koncentrują się na mniejszościach narodowych i etnicznych, a w szczególności na analizie sytuacji mniejszości niemieckiej w Polsce. Dodatkowo, Andrzej Sakson zajmuje się również historią i kulturą społeczności Mazurów oraz Warmiaków.

Życiorys

Andrzej Sakson rozpoczął swoją edukację na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w latach 1971–1976 studiował socjologię. W 1976 roku obronił pracę magisterską zatytułowaną „Pobyt w Polsce a zmiany stereotypów Polski i Polaków wśród młodzieży zachodnioniemieckiej”, którą przygotował pod nadzorem prof. Andrzeja Kwileckiego, co pozwoliło mu uzyskać stopień magistra. Po ukończeniu studiów magisterskich, kontynuował naukę, kończąc studia doktoranckie i broniąc rozprawy doktorskiej w 1981 roku.

W latach 1980–1985 pracował w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Od roku 1985 związany jest z Instytutem Zachodnim w Poznaniu, gdzie pełnił funkcję dyrektora w latach 2004-2011. W 1991 roku, na podstawie swojego dorobku naukowego oraz rozprawy pt. Mazurzy – społeczność pogranicza, uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych UAM stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie socjologii, ze specjalnością w sosjologii.

W 1999 roku, prezydent RP przyznał mu tytuł profesora nauk humanistycznych. Jego badania koncentrują się na różnych aspektach, takich jak problematyka mazurska i wschodniopruska, przemiany społeczne w Niemczech oraz na obszarach zachodnich i północnych Polski. Zajmuje się również kwestiami mniejszości narodowych i etnicznych, relacjami polsko-niemieckimi oraz migracją.

Najważniejsze publikacje

Wobec dorobku Andrzeja Saksona, można wyróżnić kilka kluczowych publikacji, które znacząco wpływają na badania i wiedzę o regionie oraz jego społecznościach.

  • „Mazurzy – społeczność pogranicza”, 1990,
  • „Polska – Niemcy – mniejszość niemiecka w Wielkopolsce. Przeszłość i teraźniejszość”, która powstała jako praca zbiorowa pod redakcją Andrzeja Saksona. Redaktorami wydania są Dariusz Matelski, Poznań 1994. ISBN 83-85003-70-3,
  • „Pomorze – trudna ojczyzna? Kształtowanie się nowej tożsamości 1945-1995”, również praca zbiorowa pod redakcją Andrzeja Saksona, z Dariuszem Matelskim jako redaktorem wydania, Poznań 1996. ISBN 83-85003-78-9.

Przypisy

  1. Andrzej Sakson, Dziedzictwo Prus Wschodnich, prezentacja autora na ostatniej stronie okładki książki.
  2. Prof. Andrzej Sakson, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 04.11.2017 r.]

Oceń: Andrzej Sakson

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:5