Oleg Łatyszonek, znany także pod białoruskim imieniem Алег Латышонак, to wybitna postać w polskiej historiografii. Urodził się 27 maja 1957 roku w Elblągu, gdzie zyskał edukację i rozwijał swoje pasje naukowe. Jest on uznawany za historyka narodowości białoruskiej, a jego osiągnięcia naukowe obejmują liczne publikacje oraz wykłady na prestiżowych uczelniach.
Oleg Łatyszonek to również doktor habilitowany nauk humanistycznych, co potwierdza jego wysokie kwalifikacje akademickie. Aktualnie pełni rolę profesora Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie angażuje się w kształcenie młodych adeptów historii oraz innych nauk humanistycznych.
Jego działalność nie ogranicza się tylko do pracy naukowej. Olek Łatyszonek jest także aktywnym działaczem społecznym, który promuje białoruską kulturę i historię w Polsce. Dzięki swoim wysiłkom i pasji, staje się ważnym łącznikiem między kulturą polską a białoruską.
Życiorys
Działalność naukowa i zawodowa
W roku 1980 Oleg Łatyszonek zakończył swoje studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po upływie szesnastu lat, dokładnie w roku 1996, uzyskał doktorat na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tematem jego rozprawy doktorskiej była historia białoruskich formacji wojskowych z lat 1917–1923. Następnie, w 2008 roku, na podstawie swojej pracy naukowej oraz rozprawy zatytułowanej Od Rusinów Białych do Białorusinów. U źródeł białoruskiej idei narodowej, otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych.
Po ukończeniu studiów, Łatyszonek podjął pracę jako nauczyciel historii w Technikum Mechanizacji Rolnictwa znajdującym się w Supraślu, gdzie pracował do roku 1983. Następnie przeniósł się do Krakowa, gdzie pełnił rolę asystenta w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz w Instytucie Badań Polonijnych na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1991 roku powrócił do Białegostoku, aby pracować w Muzeum Wojska. Od 1993 do 1997 był dziennikarzem w tygodniku Niwa, a w latach 1997–2008 prowadził wykłady w Katedrze Kultury Białoruskiej na Uniwersytecie w Białymstoku. Od 2008 roku pełni funkcję profesora nadzwyczajnego w Instytucie Historii i Nauk Politycznych na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku.
Od 1996 roku pełni również rolę przewodniczącego Białoruskiego Towarzystwa Historycznego oraz jest członkiem Kolegium Redakcyjnego Białoruskich Zeszytów Historycznych. Ponadto współpracuje z Polskim Słownikiem Biograficznym i zajmuje się tłumaczeniem literatury białoruskiej na język polski.
Działalność społeczna i polityczna
Oleg Łatyszonek rozpoczął swoją działalność społeczną w 1981 roku, angażując się w NSZZ „Solidarność” w Regionie Białystok. Jego zaangażowanie obejmowało współpracę z Biurem Komisji Interwencji Zarządu Regionu, a w trudnym okresie stanu wojennego zajmował się kolportażem Biuletynu Informacyjnego „Solidarności”. Ponadto, pisał artykuły dla czasopism drugiego obiegu. Po aresztowaniu w kwietniu 1982, został zwolniony warunkowo w grudniu tego samego roku, a w lipcu 1983 sprawa przeciwko niemu została umorzona.
Po przeniesieniu się do Krakowa, kontynuował swoje działania w niezależnych środowiskach, aktywny w publikacjach podziemnych oraz prowadząc wykłady na tzw. „Uniwersytecie Robotniczym”. W drugiej połowie lat 80. związał się z białoruskim ruchem studenckim, przewodnicząc komisji naukowej w Białoruskim Zrzeszeniu Studentów. Był także współzałożycielem festiwalu Basowiszcza.
Od 1991 roku uczestniczył w Białoruskim Zjednoczeniu Demokratycznym, a w latach 1992–1994 pełnił funkcję przewodniczącego tej organizacji. W 1995 roku zasiadł w zarządzie Związku Białoruskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, a w 1997 roku został wiceprezesem Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Białoruś. W 1998 odegrał kluczową rolę w powstaniu Białoruskiego Radia Racja.
Rodzina
Oleg Łatyszonek przyszedł na świat w białoruskiej rodzinie inteligenckiej. Jego ojciec wywodzi się z rejonu Szarkowszczyzny, natomiast matka ma korzenie w Łukach, na terenach Podlasia. W 1965 roku jego rodzina zdecydowała się na przeprowadzkę do Białegostoku, gdzie kontynuowali swoje życie.
Obecnie Oleg Łatyszonek jest żonaty i cieszy się z posiadania syna, co stanowi ważny element jego życia rodzinnego.
Wybrane publikacje
Oleg Łatyszonek jest autorem wielu znaczących publikacji, które wniosły istotny wkład w badania nad historią oraz kulturą Białorusi. Poniżej przedstawiamy wybrane dzieła, które wyróżniają się szczególnym znaczeniem:
- Białoruskie formacje wojskowe 1917–1923, Białystok 1995,
- Historia Białorusi od połowy XVIII do końca XX wieku, Białystok 2002 (wraz z Eugeniuszem Mironowiczem),
- Od Rusinów Białych do Białorusinów. U źródeł białoruskiej idei narodowej, Białystok 2006,
- Беларускія палітыкі і пратэстанты. Ад „Гомона” да Грамады. W: Пратэстанцкая царква і беларускі нацыянальны рух. Менск: «Кнігазбор», 2006. Brak numerów stron w książce,
- Żauniery BNR, Białystok-Wilno, 2009,
- Nacyjanalnaść – Biełarus, Białystok-Wilno 2009,
- Historyja Biełarusi ad siaredziny XVIII st. da paczatku XXI st., Białystok-Wilno 2010 (wraz z Eugeniuszem Mironowiczem),
- Biełastok-Polacak, Białystok-Wilno 2010.
Nagrody i odznaczenia
Oleg Łatyszonek to postać, której osiągnięcia zostały docenione przez liczne nagrody i odznaczenia. W szczególności wyróżnić można:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 2008 roku,
- Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, wręczony w 2023 roku,
- tytuł Zasłużonego Działacza Kultury, uzyskany w 2000 roku,
- Medal 100-lecia Białoruskiej Republiki Ludowej, nadany przez Radę BRL w 2019 roku.
Przypisy
- Siarhiej Nawumczyk: Алексіевіч, Пазьняк, Вольскі, Эрыксан, Белавус. Хто яшчэ ўзнагароджаны мэдалём у гонар БНР-100. svaboda.org, 27.03.2019 r. [dostęp 25.08.2024 r.]
- Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej. prezydent.pl, 09.01.2023 r. [dostęp 10.01.2023 r.]
- Алег Латышонак. Беларускі гісторык з Беластока. Nasza Niwa, 24.10.2012 r. [dostęp 25.11.2012 r.]
- Oleg Łatyszonek. Słownik "Niezależni dla kultury 1976–1989". [dostęp 25.11.2012 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Henryk Iwaniec | Samuel Hartlib | Alina Żórawska-Witkowska | Jerzy Kojkoł | Andrzej Sakson | Joseph Kolberg | Monika Bąk | Paul Simson | Piotr Zgliczyński | Elżbieta Potocka | Jerzy Szyłak | Marta Kowalczyk | Tadeusz Iwaniec | Krzysztof MielcarekOceń: Oleg Łatyszonek