Jerzy Kojkoł, polski filozof oraz religioznawca, przyszedł na świat 18 października 1960 roku w Elblągu. Jest to postać, która osiągnęła znaczące sukcesy w dziedzinach nauk humanistycznych i religioznawczych.
Obecnie pełni funkcję profesora nadzwyczajnego oraz dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Marynarki Wojennej. Jego działalność akademicka idzie w parze z zaangażowaniem w Polskie Towarzystwo Religioznawcze, gdzie pełni rolę prezesa.
Warto również podkreślić, że Jerzy Kojkoł jest komandorem Marynarki Wojennej, co świadczy o jego szerokim zakresie działań zarówno w sferze akademickiej, jak i wojskowej.
Wykształcenie i kariera zawodowa
Jerzy Kojkoł zdobył wykształcenie w Gdyni, gdzie uzyskał maturę w liceum. Następnie, w latach 1979–1984, studiował w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. W 1983 roku został awansowany na stopień podporucznika marynarki, a trzy lata później – porucznika.
W okresie od 1987 do 1990 roku uczestniczył w stacjonarnych studiach doktoranckich w Wojskowej Akademii Politycznej w Warszawie. Studia te zakończył w 1990 roku, uzyskując tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Tematem jego rozprawy była analiza problemów religii w polskim czasopiśmiennictwie humanistycznym w latach 1944-1950.
W tym samym roku, 1990, został awansowany na stopień kapitana. W 1998 roku, na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Tematem jego rozprawy habilitacyjnej była myśl filozoficzna St. Garfeina-Garskiego w kontekście wybranych sporów w filozofii polskiej przełomu XIX i XX wieku.
W 2004 roku awansował na stopień komandora, a dziesięć lat później, w 2014 roku, otrzymał nagrodę zespołową Ministra Obrony Narodowej I stopnia za swoje osiągnięcia dydaktyczne.
Pełnione funkcje
W roku 1990 Jerzy Kojkoł rozpoczął swoją karierę akademicką jako adiunkt w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej. Jego dalekosiężne talenty i zaangażowanie doprowadziły go do objęcia stanowiska prodziekana Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, gdzie miał istotny wpływ na rozwój programów studiów.
W 2006 roku został wybrany na prorektora ds. dydaktycznych tej Uczelni, a w następnym roku, w 2007, objął funkcję prorektora ds. studenckich. Te role wymagały od niego nie tylko solidnych umiejętności zarządzania, ale również doskonałych kompetencji w zakresie kontaktów ze studentami.
W latach 2008-2012 profesorem był dziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych. Jego kadencja w tej roli przyczyniła się do znaczących innowacji w naukach humanistycznych, a w okresie 2012-2016 pełnił funkcję prorektora ds. kształcenia oraz dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych na tym samym wydziale.
W 2016 roku ponownie objął stanowisko dziekanaWNHiS AMW, rozwijając programy oraz aktywnie uczestnicząc w życiu akademickim.
Od 2015 roku jest również prezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Religioznawczego, co potwierdza jego zaangażowanie w badania i rozwój dziedziny religioznawstwa w Polsce.
Odznaczenia
W roku 2018 Jerzy Kojkoł został uhonorowany Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, co stanowi znaczące wyróżnienie za jego długoletnią pracę i zaangażowanie. Dodatkowo, w 2021 roku, otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, co podkreśla jego osiągnięcia i wkład w społeczność.
Wybrane publikacje
W niniejszym przeglądzie przedstawiamy istotne publikacje Jerzego Kojkoła, który wniósł znaczący wkład w dziedzinę filozofii oraz pedagogiki. Jego prace porywają umysły i inspirują do refleksji na temat aktualnych kwestii wychowawczych i filozoficznych.
- Dylematy współczesnego wychowania (filozofia, pedagogika, religia), Gdynia 1999,
- Filozofia polska okresu międzywojennego. Zarys problematyki, Gdynia 2013,
- Filozofia tożsamości, Gdańsk 2007,
- Filozofia wychowania a nowożytne przemiany religijne, Słupsk 1997,
- Filozoficzne i społeczne problemy humanistyki polskiej w latach 1944-1948, Gdynia 1997,
- Myśl filozoficzna Stanisława Garfeina-Garskiego, Toruń 2001,
- Polska myśl społeczna o wychowaniu w latach 1900-1950, Warszawa-Tyczyn 2005.
Przypisy
- MEDALE ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ [online], 05.12.2018 r.
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21.01.2021 r. o nadaniu odznaczeń (M.P. z 2021 r. poz. 236).
- DominikaD. Tracz, Wybory 2016-2020 [online], www.wnhis.amw.gdynia.pl [dostęp 06.09.2016 r.]
- a b dr hab. Jerzy Kojkoł, prof. AMW - strona prywatna [online], www.jerzykojkol.pl [dostęp 27.02.2016 r.]
- Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte: Aktualności. amw.gdynia.pl. [dostęp 25.08.2015 r.]
- Informacja dt. przyznania nagrody zespołowej Ministra Obrony Narodowej na oficjalnej stronie Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Marynarki Wojennej.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Andrzej Sakson | Joseph Kolberg | Monika Bąk | Paul Simson | Piotr Zgliczyński | Elżbieta Potocka | Krzysztof Mielcarek | Tadeusz Iwaniec | Marta Kowalczyk | Jerzy Szyłak | Alina Żórawska-Witkowska | Samuel Hartlib | Henryk Iwaniec | Oleg ŁatyszonekOceń: Jerzy Kojkoł