Elżbieta Potocka


Elżbieta Potocka, ur. 27 lutego 1949 roku w Elblągu, to postać o znaczącym dorobku w dziedzinie nauk politycznych oraz dziennikarstwa. Jest doktor nauk politycznych, specjalistką w zakresie stosunków międzynarodowych i publicystką. Ukończyła Uniwersytet Warszawski w 1971 roku, gdzie zdobyła umiejętności niezbędne do rozwijania kariery akademickiej. W 1980 roku uzyskała doktorat na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

W swojej karierze akademickiej, Potocka była adiunktem w Centrum Badań Azji Wschodniej w Instytucie Studiów Politycznych PAN w latach 1998-2005. Poza działalnością badawczą, pełniła funkcje wykładowcze w takich instytucjach jak: Instytut Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Dodatkowo, prowadziła zajęcia w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie.

Elżbieta Potocka jest również członkiem założycielskim Towarzystwa Azja-Pacyfik, w którym pełniła rolę Sekretarza Generalnego w latach 1998-2003. Współzałożyła rocznik „Azja-Pacyfik, Społeczeństwo – Polityka – Gospodarka” w 1998 roku, a następnie była jego redaktorem w latach 1999-2003, publikującym pod egidą Wydawnictwa Marszałek w Toruniu.

Problematyka badań

Tematyka badań obejmuje Daleki Wschód, ze szczególnym uwzględnieniem złożonych zagadnień politycznych oraz cywilizacyjnych dotyczących Japonii, Korei i Chin.

Istotnym elementem tej problematyki są także przemiany, które miały miejsce w Hongkongu i Makau po ich powrocie do macierzy.

Praca zawodowa

Elżbieta Potocka posiada bogate doświadczenie zawodowe, obejmujące wiele kluczowych ról w różnych instytucjach. Zaczynając od Sekretariatu ONZ w Nowym Jorku, jej kariera obejmowała również pracę w Ambasadzie Polskiej w Tokio.

W latach 1991-2003 aktywnie współpracowała z prasą japońską, w tym z popularną gazetą Tokyo Shimbun oraz była związana z takimi tytułami jak tygodnik Wprost, miesięcznik lobbingowy Decydent, a także z magazynem Polska Zbrojna.

W okresie od 2004 do 2009 roku pełniła swoje obowiązki w Konsulacie Generalnym RP w Hongkongu, gdzie miała akredytację również w Makau.

Publikacje

Elżbieta Potocka jest autorką, współautorką oraz redaktorką licznych publikacji dotyczących krajów azjatyckich, w tym Japonii, Korei, Hongkongu oraz Makau. Jej prace obejmują szeroką tematykę i są cenione w środowisku akademickim. Poniżej przedstawiono kilka z jej istotnych książek:

  • Korea. Doświadczenia i perspektywy, Wyd. Adam Marszałek, Toruń 2002,
  • Japonia mocarstwo na rozdrożu, Wyd. UŁ, Łódź 2004,
  • Azja Wschodnia na przełomie XX i XXI wieku, ISP PAN, Wyd. Trio, Warszawa 2004,
  • Kobiety w cywilizacji konfucjańskiej, Wydawnictwo Naukowe GRADO, Toruń 2014,
  • Korea Północna – przebudzanie, Time Marszałek Group, Toruń 2020,
  • Makau – element chińskiej wizji świata, Wydawnictwo Naukowe GRADO, Toruń 2021.

Ważniejsze artykuły

W tym miejscu prezentujemy wybrane, istotne publikacje, które mają związek z pracami Elżbiety Potockiej. Artykuły te poruszają różne aspekty dotyczące sytuacji politycznej i społecznej w Azji, zwłaszcza w Japonii oraz jej relacji z innymi krajami.

  • Pearl Harbor – konflikt nieunikniony, „Azja-Pacyfik”, 4/2001,
  • Spór terytorialny – główną przeszkodą w normalizacji stosunków rosyjsko-japońskich, „Azja-Pacyfik”, 2/99,
  • Hongkong – blaski i cienie trudnej integracji, „Azja-Pacyfik”, 10/2009,
  • Militarne i polityczne aspekty przystąpienia Związku Radzieckiego do wojny z Japonią, „Dzieje Najnowsze”, 1/2000,
  • Japonia – przemiany wewnętrzne w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku. Od społeczeństwa grupowego do zagubionej jednostki, „Japonia mocarstwo na rozdrożu”,
  • Japonia. Jednostka i społeczeństwo, „Jednostka i społeczeństwo w Azji wschodniej”, red. Adam W. Jelonek, Wyd. Adam Marszałek, Toruń 2007,
  • Japonia w cieniu kryzysu. Przemiany wewnętrzne w ostatniej dekadzie XX w., „Azja Wschodnia na przełomie XX i XXI wieku. Przemiany polityczne i społeczne”, ISP PAN – Trio, Warszawa 2004,
  • Japonia w poszukiwaniu nowej pozycji w społeczności międzynarodowej, „Azja Wschodnia na przełomie XX i XXI wieku. Stosunki międzynarodowe”,
  • 21st Century – Japan in the Shadow of China?, „Chinese Cross Currents”, Macau Ricci Institute 2011.

Oceń: Elżbieta Potocka

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:25