Joseph Kolberg, który przyszedł na świat 6 sierpnia 1859 roku w Elblągu, na stałe wpisał się w historię Warmii jako niemiec ksiądz katolicki, pedagog oraz historyk. Jego życie, które zakończyło się 22 grudnia 1917 roku w Braniewie, pozostawiło po sobie trwały ślad w dziedzinie edukacji i historii regionu.
Kolberg był postacią, która nie tylko głosiła nauki religijne, ale także angażowała się w działalność dydaktyczną i badawczą, przyczyniając się do rozwoju kultury i edukacji w Warmii. Jego prace w tej dziedzinie były znaczące, a jego osiągnięcia na pewno zasługują na dalsze badania oraz upamiętnienie.
Życiorys
Joseph Kolberg przyszedł na świat 6 sierpnia 1859 roku, jako najstarszy syn kołodzieja Franza Kolberga. W jego rodzinie znajdowały się postacie duchowne, ponieważ dwóch braci matki zostało księżmi, a jednym z jego stryjecznych braci był ks. doktor Augustin, który pełnił funkcję wikariusza generalnego diecezji warmińskiej. Joseph, wykazując znakomite umiejętności, był jednym z najlepszych uczniów w szkole.
Po zakończeniu nauki w gimnazjum w Elblągu, gdzie pomyślnie zdał maturę, rozpoczął studia w Liceum Hosianum (seminarium duchownym) w Braniewie, które to rozpoczął od Wielkanocy 1877 roku. W tym czasie szczególne zainteresowanie wykazywał w dziedzinie historii. W latach 1878 i 1879 zdobył stypendium fundacji upamiętniającej zmarłych braniewskich profesorów im. Scheill-Busseanum. W roku 1880/1881 kontynuował swoje studia w bawarskim Eichstätt, a potem przez dwa lata kształcił się na Uniwersytecie w Würzburgu.
10 września 1882 roku uzyskał święcenia kapłańskie w katedrze we Fromborku, które wręczył mu biskup Kremenz. Następnie, 12 czerwca 1883 roku, obronił swoją pracę doktorancką zatytułowaną Verfassung, Kultus und Disziplin der christlichen Kirche nach den Schriften Tertullians, która doczekała się wielu wydania, w tym ostatniego w 2020 roku. Kolejne trzynaście lat Joseph Kolberg spędził na posłudze duszpasterskiej, pracując w miejscowościach takich jak Reszel, Królewiec, Orneta, Olsztynek i Pasłęk, gdzie w Pasłęku pełnił funkcję proboszcza przez trzy lata.
Wielkanoc 1896 roku przyniosła mu nową szansę, gdy biskup Thiel powołał go na wicerektora biskupiego seminarium duchownego w Braniewie oraz na stanowisko profesora w Liceum Hosianum. Dla księdza Kolberga było to spełnienie marzeń, umożliwiające mu zaangażowanie się w działalność naukową. Już 24 maja 1897 roku habilitował się w Liceum Hosianum, zaczynając wykładanie historii Kościoła jako privatdozent. Równocześnie oddał się badaniom historycznym w ramach Warmińskiego Towarzystwa Historycznego, gdzie znalazł się w zarządzie stowarzyszenia. Jego zainteresowania badawcze koncentrowały się głównie na historii wieku XVI oraz czasach reformacji. Jednym z jego najważniejszych dzieł w tym zakresie było Ermland im Kriege des Jahres 1520, wydane w 1905 roku.
W 1901 roku zakończył pełnienie funkcji subregensa seminarium, co zaowocowało jego mianowaniem na profesora nadzwyczajnego teologii moralnej. Wiosną 1904 roku, awansował na profesora zwyczajnego, co stanowiło dla niego duże wyzwanie, ponieważ musiał skoncentrować się na wykładaniu nowej dziedziny nauki. Mimo to, pasja do historii Kościoła pozostała dla niego kluczowa. Potwierdzają to jego trzy wyjazdy naukowe do Rzymu w latach 1900, 1908 oraz 1909. W 1911 roku, po latach starań, powrócił do wykładania historii Kościoła oraz prawa kościelnego.
Joseph Kolberg zmarł 22 grudnia 1917 roku w Braniewie. Jego ostatnia wola spełniła się 27 grudnia tego samego roku, kiedy to został pochowany na średniowiecznym cmentarzu świętego Jana, w towarzystwie wielu innych profesorów braniewskich uczelni.
Przypisy
- IT andI. Production IT andI., Verfassung, Kultus und Disziplin der christlichen Kirche [online], bücher.de [dostęp 23.01.2022 r.]
- Verfassung, Kultus und Disziplin der christlichen… von Joseph Kolberg | ISBN 978-3-96881-225-0 | Fachbuch online kaufen - Lehmanns.de [online], www.lehmanns.de [dostęp 23.01.2022 r.]
- Fleischer Franz, Erinnerungen an Universitäts-Professor Kolberg, Zeitschrift für die Geschichte und Alterstumskunde Ermlands, 20 (1919) s. 602–617
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Monika Bąk | Paul Simson | Piotr Zgliczyński | Elżbieta Potocka | Krzysztof Mielcarek | Tadeusz Iwaniec | Marta Kowalczyk | Jerzy Szyłak | Oleg Łatyszonek | Henryk Iwaniec | Andrzej Sakson | Jerzy Kojkoł | Alina Żórawska-Witkowska | Samuel HartlibOceń: Joseph Kolberg