Henryk Iwaniec, urodzony 9 października 1947 roku w Elblągu, to nie tylko wybitny matematyk, ale także postać o międzynarodowej renomie, która zrobiła znaczną karierę zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Obecnie pełni funkcję profesora na Uniwersytecie Rutgersa (ang. Rutgers University) w New Jersey. Jego zawodowe doświadczenie obejmuje także prace w Institute for Advanced Study (IAS) w Princeton oraz w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk (IM PAN).
Henryk Iwaniec jest członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk (ang. AAA&S), jak również Polskiej Akademii Nauk, w której pełni rolę członka korespondenta. Ponadto, został uznany za członka zagranicznego Polskiej Akademii Umiejętności.
Matematyka, zwłaszcza teoria liczb, jest jego główną specjalizacją. Iwaniec skupił się szczególnie na analizie analitycznej liczb pierwszych oraz form modularnych. Jego badania często nawiązują do algebraicznej teorii liczb, analizy harmonicznej oraz hipotezy Riemanna. W ciągu swojej kariery naukowej zdobył wiele nagród, w tym prestiżową Nagrodę Shawa w dziedzinie matematyki, nazywaną „Noblem Wschodu”, którą otrzymał w 2015 roku, wspólnie z Gerdem Faltingsem.
Życiorys
Pochodzenie i kariera
Henryk Iwaniec to wybitny matematyk, który przyszedł na świat w Elblągu. Właśnie tam ukończył swoje technikum mechaniczne, co stanowiło fundament jego przyszłej kariery akademickiej. Następnie zdecydował się na podjęcie studiów matematycznych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uzyskał dyplom w 1972 roku.
Już w 1971 roku rozpoczął pracę w Instytucie Matematycznym PAN, a po roku od obrony swojej pracy magisterskiej, obronił doktorat pod opieką prof. Andrzeja Schinzla. W 1976 roku zdobył stopień doktora habilitowanego. Jego kariera naukowa rozwijała się na międzynarodowej scenie – w latach 1976–77 spędził czas na stypendium w Accademia Nazionale de Lincei w Pizie, a następnie odbył staż w Bordeaux w latach 1979–1980.
W 1983 roku Rada Państwa nadała mu tytuł profesora, a w tym samym roku został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Jego życie zawodowe nabrało międzynarodowego wymiaru, gdy w 1983 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Wśród jego uczelni należy wymienić Institute for Advanced Study w Princeton, University of Michigan oraz University of Colorado at Boulder. W 1987 roku na stałe osiedlił się na Rutgers University w New Jersey, gdzie uzyskał stanowisko profesora w wydziale matematyki.
W latach 1992–2015 Iwaniec był promotorem piętnastu doktorów, do których grona należy m.in. Étienne Fouvry, Emmanuel Kowalski – członek Academia Europaea oraz Harald Helfgott. Wielu z jego doktorantów również podjęło kariery naukowe, co sprawia, że Iwaniec ma ponad 80 akademickich „potomków” (stan na luty 2022).
Życie prywatne
Warto dodać, że Henryk Iwaniec ma brata bliźniaka, Tadeusza, który również pracuje jako matematyk w Stanach Zjednoczonych i jest członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk. Iwaniec posiada podwójne obywatelstwo – polskie oraz amerykańskie. Poza swoją profession, wykazuje zamiłowanie do fotografii, co wskazuje na jego szerokie zainteresowania poza matematyką.
Nagrody
Henryk Iwaniec, znany z wyjątkowych osiągnięć w dziedzinie matematyki, otrzymał za swoją działalność naukową i dydaktyczną co najmniej 10 prestiżowych wyróżnień.
W Polsce, w 1980 roku, został uhonorowany nagrodą państwową II stopnia. Następnie w 1996 roku dostał Medal Sierpińskiego, a w 2006 roku uzyskał tytuł honorowego obywatela miasta Elbląga. W 2015 roku otrzymał Medal im. Stefana Banacha, przyznawany przez Polską Akademię Nauk.
Na arenie międzynarodowej jego osiągnięcia również zostały dostrzeżone. W 1991 roku prof. Iwaniec został laureatem Nagrody Fundacji Alfreda Jurzykowskiego. W 2001 roku przyznano mu Nagrodę Ostrowskiego (ang. Ostrowski Prize), którą otrzymał wspólnie z Peterem Sarnakiem oraz Richardem Taylorem. Uzasadniając tę nagrodę, podkreślono, że prace Henryka Iwańca cechuje wnikliwe zrozumienie złożonych problemów oraz niedościgniona technika, jego wkład w rozwój analitycznej teorii liczb, a szczególnie form modularnych GL(2), był nieoceniony.
Dodatkowo, w 2002 roku miał zaszczyt otrzymać Frank Nelson Cole Prize, przyznawane przez Amerykańskie Towarzystwo Matematyczne. W 2006 roku Uniwersytet w Bordeaux uhonorował go tytułem doktora honoris causa. W 2011 roku prof. Iwaniec zdobył również Nagrodę Steele’a za znaczący wkład w dziedzinę nauczania matematyki. W 2015 roku przyznano mu Nagrodę Shawa w dziedzinie matematyki, wspólnie z Gerdem Faltingsem.
Warto również dodać, że w 1978 oraz 1986 roku Henryk Iwaniec wygłosił wykłady sekcyjne, a w 2006 roku miał zaszczyt prowadzić wykład plenarny na Międzynarodowym Kongresie Matematyków.
Wybrane publikacje
Henryk Iwaniec jest autorem ponad 190 opracowań naukowych, z których wiele zostało opublikowanych w renomowanych czasopismach takich jak „Acta Mathematica”, „Annals of Mathematics” oraz „Inventiones Mathematicae”. Poniżej przedstawiamy kluczowe publikacje tego wybitnego matematyka:
- Henryk Iwaniec: On the Error Term in the Linear Sieve. Acta Arithmetica, 1971. Brak numerów stron w książce,
- Henryk Iwaniec, E. Bombieri, J. Friedlander: Primes in Arithmetic Progressions to Large Moduli. Acta Mathematica, 1986. Brak numerów stron w książce,
- Henryk Iwaniec: Topics in Classical Automorphic Forms. Providence: American Mathematical Society, 1997. ISBN 978-0-8218-0777-4. Brak numerów stron w książce,
- Henryk Iwaniec: Spectral Methods of Automorphic Forms. Wyd. 2. Providence: American Mathematical Society, 2002. ISBN 978-0-8218-3160-1. Brak numerów stron w książce,
- Henryk Iwaniec, Emmanuel Kowalski: Analytic Number Theory. Providence: American Mathematical Society, 2004. ISBN 978-0-8218-3633-0. Brak numerów stron w książce,
- Henryk Iwaniec, J. B. Friedlander, D. R. Heath-Brown, J. Kaczorowski: Analytic Number Theory: Lectures Given at the C.I.M.E. Summer School Held in Cetraro, Italy, July 11–18, 2002. Berlin: Springer, 2006. ISBN 978-3-540-36363-7. Brak numerów stron w książce,
- John Friedlander, Henryk Iwaniec: Opera de Cribro. Providence: American Mathematical Society, 2010. ISBN 978-0-8218-4970-5. Brak numerów stron w książce.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Samuel Hartlib | Alina Żórawska-Witkowska | Jerzy Kojkoł | Andrzej Sakson | Joseph Kolberg | Monika Bąk | Paul Simson | Piotr Zgliczyński | Elżbieta Potocka | Krzysztof Mielcarek | Oleg Łatyszonek | Jerzy Szyłak | Marta Kowalczyk | Tadeusz IwaniecOceń: Henryk Iwaniec