Marta Kowalczyk to wybitna postać w dziedzinie teologii, która zdobyła uznanie w Polsce. Urodziła się w 1976 roku w Elblągu, co jest znaczącym elementem jej biografii, ponieważ jej korzenie są ściśle związane z tym miastem.
Obecnie, jako doktor habilitowany nauk teologicznych, Marta Kowalczyk prowadzi działalność naukową na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim (UWM), gdzie angażuje się w badania oraz kształcenie przyszłych pokoleń teologów.
Życiorys
Ukończyła studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, a także w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej. 8 listopada 2007 roku uzyskała tytuł doktora za pracę badawczą zatytułowaną Życie i myśl religijna św. Mechtyldy von Hackeborn, której publikacja miała formę książki o tej samej nazwie. W dniu 14 stycznia 2016 roku obroniła habilitację, która bazowała na rozprawie pt. Święta Brygida Szwedzka i jej przesłania religijne w świetle objawień zawartych w Revelationes.
Jest autorką wielu publikacji, w tym podręczników takich jak „Codziennik współczesnego seniora” oraz „Niezbędnik Ojca”, które dotyczą terapii zajęciowej. Ponadto stworzyła „Przewodnik dla seniorów” oraz napisała liczne artykuły odnoszące się do historii duchowości, tradycji i rytuałów chrześcijańskich, jak również zagadnień związanych z problemami osób niepełnosprawnych, które arealizacji są jej bliskie. W swojej pracy współpracuje z takimi instytucjami jak Elbląska Szkoła Biblijna oraz z gazetą adresowaną do osób niepełnosprawnych, „Razem z Tobą”.
Wybrane publikacje
Oto zestawienie wybranych publikacji autorstwa Marty Kowalczyk, które obejmują różnorodne tematy związane z duchowością, historią religijną, oraz wsparciem dla seniorów.
- „Życie i myśl religijna św. Mechtyldy von Hackeborn”, Flos Carmeli, Poznań 2011,
- „Niezbędnik Ojca. Dla rodziców, pedagogów, terapeutów i studentów nauk o rodzinie”, Radwan, Tolkmicko 2011,
- „Codziennik współczesnego seniora. Dla osób starszych, ich dzieci, studentów nauk o rodzinie i pracowników socjalnych”, Radwan, Tolkmicko 2011,
- „Święta Brygida Szwedzka i jej przesłania religijne w świetle objawień zawartych w Revelationes”, Verbinum, Górna Grupa-Warszawa 2015,
- „Błogosławiona Dorota z Mątowów. Życie i duchowość”, eSPe, Kraków 2015,
- „Przewodnik dla seniorów”, Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie, Warszawa 2015,
- „Święta Julianna od Bożego Ciała”, eSPe, Kraków 2017,
- „Zakon Maltański wczoraj i dziś na progu X stulecia istnienia”, red. M. Kowalczyk, M. Koszutski, Poznań 2017,
- „bł. Dorota z Mątów”, Flos Carmeli, Poznań 2018,
- „Działalność zakonów rycerskich w cylicyjskim Królestwie Armenii i Królestwie Cypru”, CBI Probalticum UWM, Olsztyn 2020,
- „Niech te święta nie będą magiczne. Teologia, historia i obyczaje świąt w Polsce”, Wydawnictwo M, Kraków 2021,
- „Cztery mistyczki pod jednym dachem. Święte mniszki z Helfty”, Wydawnictwo M, Kraków 2022,
- „Sanktuaria Diecezji Elbląskiej”, Elbląg 2022,
- „Święta parafianka kościoła Mariackiego – Błogosławiona Dorota z Mątów”, Pelplin, Wydawnictwo Bernardinum 2023,
- „Non omnis moriar Warmio”, Olsztyn-Paderborn 2024.
Przypisy
- a b c d Dr hab. Marta Kowalczyk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska [dostęp 08.11.2018 r.]
- a b c Dr. hab. Marta Kowalczyk. martakowalczyk.eu. [dostęp 08.11.2018 r.]
- Prestiżowe odznaczenie dla dr hab. Marty Kowalczyk. uwm.edu.pl. [dostęp 08.11.2018 r.]
- Marta Kowalczyk, Eucharystia w centrum życia duchowego bł. Doroty z Mątów według historycznego przekazu "Liber de festis" Mistrza Jana z Kwidzyna, Studia Elbląskie 15, 2014 r.
- Załącznik 2, Marta Kowalczyk, Autoreferat
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jerzy Szyłak | Oleg Łatyszonek | Henryk Iwaniec | Samuel Hartlib | Alina Żórawska-Witkowska | Jerzy Kojkoł | Andrzej Sakson | Joseph Kolberg | Monika Bąk | Paul Simson | Tadeusz Iwaniec | Krzysztof Mielcarek | Elżbieta Potocka | Piotr ZgliczyńskiOceń: Marta Kowalczyk