Monika Bąk, urodzona 26 października 1970 roku w Elblągu, jest profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Gdańskim. Jej praca koncentruje się w Katedrze Badań Porównawczych Systemów Transportowych.
W swojej karierze naukowej Monika Bąk angażuje się w różnorodne badania, które dotyczą analiz oraz porównań systemów transportowych, co ma istotne znaczenie w kontekście rozwoju infrastruktury oraz zarządzania transportem w Polsce i na świecie.
Życiorys
Monika Bąk jest wybitną postacią w dziedzinie transformacji gospodarczej, a jej praca habilitacyjna, która dotyczy Europy Środkowej i Wschodniej w kontekście wyzwań transformacyjnych, została wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego w 2006 roku, z numerem ISBN 83-7326-338-1 w Gdańsku.
Specjalizuje się w analizie transformacji gospodarczej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, stale publikując wyniki swoich badań. Wyróżniającym się osiągnięciem jest rozdział poświęcony transportowi w podręczniku Analytical Transport Economics. Opisała tam założenia modelu transformacji gospodarczej oraz wyniki jego weryfikacji w sektorze transportu. Swoje badania prezentowała na czterech Światowych Konferencjach Badań Transportowych (WCTR), które miały miejsce w latach 1998, 2001, 2004 i 2007. W 2006 roku ukazała się jej monografia pt. Europa Środkowa i Wschodnia wobec wyzwania transformacyjnego.
Monika Bąk aktywnie uczestniczyła w międzynarodowych projektach badawczych, w tym w programach ramowych Unii Europejskiej, takich jak:
- Scenarios for the Trans-European Network (SCENARIOS),
- Strategic Assessment of Corridor Developments TEN Improvements and Extensions to the CEEC/CIS (CODE-TEN),
- European Transport Scenarios (SCENES),
- Study of policy regarding economic instruments complementing transport regulation and the undertaking of physical measures (SPECTRUM),
- Generalisation of Research on Accounts and Cost Estimation (GRACE).
Jest również autorką internetowej bazy danych dotyczącej krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W uznaniu jej osiągnięć została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2002 roku, Złotym Krzyżem Zasługi w 2021 roku oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej w 2006 roku.
Od 1 września 2008 roku pełniła funkcję prodziekana do spraw kształcenia Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, a następnie została dziekanem tego wydziału.
W życiu prywatnym jest żoną Mirosława i matką dwóch synów, Pawła i Mikołaja.
Przypisy
- Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego [online], ug.edu.pl [dostęp 24.04.2024 r.]
- M.P. z 2021 r. poz. 642
- M.P. z 2002 r. nr 59, poz. 807
- ekonom.univ.gda.pl/kbpst/projekty.html. [dostęp 03.07.2007 r.]
- European Transport Scenarios (SCENES). [dostęp 02.07.2007 r.]
- its.leeds.ac.uk/projects/spectrum/
- ekonom.univ.gda.pl/esw-online
- Katedra Badań Porównawczych Systemów Transportowych
- Scenarios for the Trans-European Network
- TEN Improvements and Extensions to the CEEC/CIS (CODE-TEN)
- http://www.univ.gda.pl/pl/administracja/pliki/wydarzenia/1185/nagrodzeni.doc (doc)
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Paul Simson | Piotr Zgliczyński | Elżbieta Potocka | Krzysztof Mielcarek | Tadeusz Iwaniec | Marta Kowalczyk | Jerzy Szyłak | Oleg Łatyszonek | Henryk Iwaniec | Samuel Hartlib | Joseph Kolberg | Andrzej Sakson | Jerzy Kojkoł | Alina Żórawska-WitkowskaOceń: Monika Bąk